Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
477 postów 11021 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Córki Lota i inne występki seksualne w Biblii

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Popularność Biblii jako księgi ludzkości wynika z faktu iż jest to ciekawy zarówno dla wierzących jak i nie wierzących zapis ok. 6000 lat cywilizacji człowieka.

Początek opisu biblijnego to ciekawy okres w cywilizacji człowieka, porzucenie kultury zbieracko-łowieckiej i powstanie dwóch kultur pasterskiej i rolniczej. Konflikt między tymi kulturami to konflikt między Kainem i Ablem, która z kultur jest bardziej Bogu miła. 

 
Wielu archeologów poszukuje w terenie śladów potwierdzających prawidłowość Starego Testamentu. Ciekawym elementem jest podejście starotestamentowe do wierności małżeńskiej, do seksu pozamałżeńskiego i posiadania potomstwa.
 
Dla tego małego narodu liczba rodzących się dzieci jest sprawą podstawową, szczególnie jeśli miałyby być to dzieci ludzi znaczących. Stąd Biblia przymruża oko na postępek Dawida, który widząc nagą kąpiącą się Batszebę, żonę swego żołnierza Uriasza, sprowadza tę kobietę do swojej łożnicy a później by ukryć fakt cudzołożenia, gdyż stała się brzemienną, posyła Uriasza na pewną śmierć. [2 księga Samuela, 11]. Po czym czyni Batszebę swóją żoną
 
Stąd Stary Testament nie widzi nic zdrożnego, w tym, że żona czując iż jest brzemienna podsyła swemu mężowi służebnicę, by z nią miał potomków. Popatrzmy na przypadek Jakuba, który otrzymuje od swego krewnego za służbę jego córkę. Ale ponieważ chciał młodszą, krewny podstępem do łoża posłał mu starszą. W wyniku ugody Jakub otrzymał dwie córki za żony a te ze sobą rywalizowały. Starsza Lea dała Jakubowi syna, podczas gdy bardziej ukochana młodsza Rachela dziecka mu dać nie mogła. I co robią te kobiety w rywalizacji, podsyłają Jakubowi swoje służące, by te płodziły mu dzieci. Sytuacja w dzisiejszych czasach co najmniej patologiczna a przecież mamy do czynienia z wybitnym członkiem narodu Izraela. [Rdz 29-30]
 
Coś, co dziś wydaje nam się wręcz zbrodnią, czyli kazirodztwo Stary Testament nie potępia. Dlatego też po uratowaniu się z Sodomy jedyną myślą córek Lota było by spłodzić mu potomstwo. I w tym celu sięgają po podstęp upijając ojca i odbywają z nim stosunek płciowy, by stać się brzemiennymi.
 
Stałym problemem wielu, co dziś chcą interpretować Biblię nie posiadając ku temu odpowiedniej wiedzy historycznej jest to, że dzisiejsze pojęcia i wartości często odbiegają od pojęć ówczesnych ludzi. Istotą istnienia i rozwoju małego narodu jakim byli Izraelczycy była płodność kobiet. Stąd każda metoda zapewniająca liczniejsze nowe pokolenie była chwalebna, szczególnie jeśli dotyczyło to osoby znaczącej w danym społeczeństwie. Kobiety Izraela wychowywane były w kulcie zapewnienia swemu mężowi jak największej liczby potomków, szczególnie męskich, zaś niepłodność, którą zwykle przypisywano kobietom była dla nich tak wielką hańbą, że godziły się by mężowie mieli potomstwo z kobietami niższego stanu, a więc sługami. Dlatego też, by właściwie rozumieć Biblię niezbędna jest głęboka wiedza historyczna, kulturowa czasów, gdy dane księgi powstawały.

KOMENTARZE

 • @ Autor
  A fuj.... ;-)

  5*

  Pozdro!
 • @Autor
  A mógł Lot skierować panienki do "służby publicznej".
  A i tak dziewoje swoje osiągnęły.
  Inna rzecz, że jak to u Żydówek (we wczesnym stadium rozwoju tego określenia) - pewnie zbytnią urodą nie grzeszyły. Stąd tylko po pijaku i stary dziad mógł się na nie załapać.

  Pewnie Lot do tej pory spluwa na samą myśl o tym, jak już wytrzeźwiał.

  PS. A jakiej płci one były?
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:51:26
  Panie Krzysztofie, Biblia się kłania. Po Sodomie panienki myślały, że są jedynymi kobietami na świecie zaś ich tata jedynym dostępnym samcem. :)

  Nie jedyny to raz, gdy w Biblii mamy do czynieina z tzw. chowem wsobnym, Adam i Ewa, Noe, Lot i jego córki. Co do urody, to tak popatrzeć na rodowite Izraelitki, to ja jakoś w tej urodzie nie gustuję, no ale cóż, podobnież "każda potwora znajdzie swego amatora".
 • @Krzysztof J. Wojtas 13:51:26
  //Inna rzecz, że jak to u Żydówek (we wczesnym stadium rozwoju tego określenia) - pewnie zbytnią urodą nie grzeszyły//

  A więc na tym też się pan nie znasz?
  Młode żydówki jak wszystkie semitki są bardzo ładne.Procent brzydkich żydówek w przedziale wieku 16-30 lat jest niewielki.Proporcje zmieniają się o 180 stopni w przedziale 35-50 lat.A i to brzydota nie tyczy deformacji rysów twarzy (gdyż te zmieniają się w niewielkim stopniu), a deformacji figury skutkiem niepohamowanych skłonności do tycie.
  Pan sobie wejdzie na google obrazy,wpisze "women in the Israeli army" czy jakoś tak i obejrzy.Tamtejsze żydówki idą do wojska w wieku 19 lat i jak większość kobiet w tym wieku są głupie i próżne więc w sieciach społecznościowych zamieszczają dużo fotografii.
 • Mały naród kontynuuje biblijne tradycje
  Czemu trudno się dziwić, skoro ich cechy i obyczaje, o których pisze Autor, a także o których nie pisze, na przestrzeni wieków utrwaliły się poprzez kazirodztwo i endogamię.
  A więc - opisane wyżej kazirodztwo, pedofilia, prostytucja, stręczycielstwo, pornografia były i są ulubionymi zajęciami, jak również - jakże intratny, handel niewolnikami seksualnymi, także nieletnimi, o potwornych rytuałach seksualnych z wykorzystaniem adrenochromu nie wspominając.
  Biblia pisząc o grzechu seksualnym - z całą pewnością szczególnie takie zbrodnicze praktyki miała na względzie, natomiast kościół przeniósł znamię grzechu na poczciwe współżycie kobiety i mężczyzny, schizofrenicznie nie mogąc się zdecydować, czy jest ono Bogu miłe, czy nie. Bo jak do tej pory, bardziej efektywnego sposobu na mnożenie się nie opracowano, choć mały naród i nad tym usilnie pracuje.
  Wszystko na opak - z miłości uczyniono grzech, a grzech ukryto pod pozorem miłości i dobra wspólnego. Ale nie ma się czemu tak bardzo dziwić - mały naród wybrany na miarę ich boga, którego również wyznaje Kościół - wbrew Chrystusowi, którego z tym bogiem utożsamia.
 • P.S
  „Stałym problemem wielu, co dziś chcą interpretować Biblię nie posiadając ku temu odpowiedniej wiedzy historycznej jest to, że dzisiejsze pojęcia i wartości często odbiegają od pojęć ówczesnych ludzi.”

  Chwała Stwórcy, ówczesny mały naród nie stanowił całej populacji na ziemi i nie wszystkie ówczesne narody wyznawały te same „wartosci” jak ten mały naród, a więc niekoniecznie na nich powinniśmy się zapatrywać i wzorować - wręcz odwrotnie - wystrzegać się takich wartości za wszelką cenę. Dlatego też zupełnie nie rozumiem tej biblijnej obsesji, jaka charakteryzuje rzesze ludzi na całym świecie. Doprawdy nie ma mądrzejszych ksiąg? Może warto poszukać.
 • @Lotna 14:55:14
  "Doprawdy nie ma mądrzejszych ksiąg? Może warto poszukać."

  Ewangelie są.
  Tam "te" sprawy są inaczej uregulowane niż w ST ;-)

  Wręczam kwiatuszka:

  @--->>>>>>---------------------
 • Na neonie tylu "biblijnych ekspertów",komentatorów,interpretatorów,
  samozwańczych teologów,początkujących proroków i żaden jeszcze nie zabrał głosu w tej delikatnej sprawie? to dziwne.
  Uważam że ówcześni Semici jak większość mieszkańców obszaru jaki obejmowała tzw cywilizacja śródziemnomorska,mieli skłonność do seksualnych zboczeń i wynaturzeń.Ta skłonność wyziera tak z biblii jak i z greckich mitów.
  Jest jeszcze taki wariant że to oni byli normalni a my,lud środka i pólnocy Europy, porąbani dlatego ich "normalne zachowania" przyjmujemy z rezerwą a nawet zgrozą.Ale jeśli tak miałoby być to będę się kurczowo dzierżyć naszej barbarzyńskiej nienormalności.

  PS
  pamiętam jak na lekcjach religii "udręczało" się księdza na okoliczność "Pieśni nad pieśniami" i czerpało radość z jego zażenowania.Pieśń jest ewidentnym erotykiem a ten biedak musiał udowadniać że to symbol miłości bożej jako że "oblubieniec" to Jezus Chrystus a "oblubienica" to Kościół.
 • @
  //czyli kazirodztwo Stary Testament  nie potępia //
  Owszem potępia bo są konkretne zakazy
  w księdze wyjścia i powtórzonego prawa ,
  zachęcasz do zdobywania wiedzy a sam
  dezinformujesz bo sam przypadek
  córek Lota ma wartość taką samą
  jak greckie mity czyli w żadnym razie
  nie jest przesłanką do wniosku ,że
  system religijny żydów dopuszczał
  kazirodztwo
 • @puuuq 15:21:06
  Widzisz, ST powstawał przez wiele wieków, to nie jest księga spójna. Sytuacje Lota masz opisaną w pierwszej najstarszej księdze, później się to zmienia, ewoluuje. Wiele jest takich tematów. Stąd ja napisałem iż niezbędna jest wiedza na temat historii i kultury czasów w jakich dana księga powstawała. Za kuriozalny przykład można podać sprawę wymordowania 3000 Izraelczyków nie chcących się podporządkować woli Mojżesza, na "rozkaz Boga" [I rzekł do nich: «Tak mówi Pan, Bóg Izraela: "Każdy z was niech przypasze miecz do boku. Przejdźcie tam i z powrotem od jednej bramy w obozie do drugiej i zabijajcie: kto swego brata, kto swego przyjaciela, kto swego krewnego"». 28 Synowie Lewiego uczynili według rozkazu Mojżesza, i zabito w tym dniu około trzech tysięcy mężów]
  To jest właśnie ta rzecz którą chcę pokazać.
 • witam Autora
  /niepłodność, którą zwykle przypisywano kobietom była dla nich tak wielką hańbą/
  niepłodność była największą karą dla kobiety, tak została ukarana Mikal, żona króla Dawida

  "(15) I tak Dawid, otoczony przez cały dom Izraela, wśród radosnych okrzyków i przy dźwięku trąb prowadził arkę Bożą. (16) Kiedy arka Boża znalazła się w Mieście Dawidowym, Mikal, córka Saula, zobaczywszy przez okno króla Dawida tańczącego i skaczącego przed Jahwe, poczuła do niego odrazę w swoim sercu"

  "20) Kiedy zaś Dawid odwrócił się, żeby pobłogosławić własny dom, Mikal, córka Saula, wyszła mu na spotkanie i powiedziała: Cóż za chwała spłynęła dziś na króla izraelskiego, który obnażył się na oczach służebnic i sług, tak jak to zwykli czynić ludzie pozbawieni wszelkiej powagi. (21) Dawid jednak tak odpowiedział Mikal: Tańczyłem na cześć Jahwe, który wyniósł mnie ponad twojego ojca i mnie właśnie uczynił władcą nad swoim ludem izraelskim. (22) Choćbym nawet jeszcze bardziej się upokorzył i dla samego siebie poczuł wzgardę, owe służebnice, o których ty mówisz, nigdy nie przestałyby mnie otaczać czcią. (23) A Mikal, córka Saula, zmarła, nie doczekawszy dzieci."
  (2 Sam 6:15-16; 20-23 BWP)

  I vice versa, największą nagrodą dla kobiety było liczne potomstwo

  Maria, matka Jezusa miała jeszcze co najmniej sześcioro dzieci

  (3) Czyż nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? A siostry Jego czyż nie żyją także tu u nas? I wątpili w Niego.
  (Ewangelia Marka 6:3 BWP)

  pozdrawiam
 • @Zawisza Niebieski 15:38:46
  "[I rzekł do nich: «Tak mówi Pan, Bóg Izraela: "Każdy z was niech przypasze miecz do boku. Przejdźcie tam i z powrotem od jednej bramy w obozie do drugiej i zabijajcie:"

  Roman Nacht twierdzi, że to jakaś inna cywilizacja była w stanie stosować na ówczesnych Izraelitach coś co przypominało technologię kontroli umysłu. Takie teksty raczej do Boga i Jego poleceń zupełnie nie pasują.
  W ST są też fragmenty, które opisują inne technologie (Arka Przymierza, opisy lotu w kosmos chyba Henocha, wizja Ezechiela, zburzenie Sodomy i Gomory, maszyna do wytwarzania manny z glonów itp. Także wizja kamiennych tablic jest zupełnie błędna. Podobnie z aniołami - pierwotne wizerunki wcale nie miały skrzydeł).

  Mi wygląda na to, że ktoś w tych biblijnych czasach nieźle się wtrącał w ziemskie sprawy i może robi to nadal (symbolika 9/11, 9/1, kowid....)
  Dla starożytnych to mogli być jacyś bogowie podobnie jak dla Papuasów byli Amerykanie w przypadku kultu cargo.
 • @roux 15:43:49
  Dokładnie tak, dopiero później pojawia się kult dziewictwa, czego niechlubnym przykładem jest św. Kinga, która swego męża i jego księstwo zostawiła bez dziedzica, nie dlatego, że była bezpłodna a dlatego, że tak została przez matkę wychowana bardziej na zakonnicę niż na księżną.
 • @roux 15:43:49
  "(3) Czyż nie jest to cieśla, syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? A siostry Jego czyż nie żyją także tu u nas? I wątpili w Niego.
  (Ewangelia Marka 6:3 BWP)"

  Ten właśnie fragment słyszałem pierwszy raz na racjonalista.tv:
  był Józef Galilejczyk - miał żonę Marię/Miriam z rodu Dawida - jego synowie to byli właśnie Jakub, Józef, Juda, Szymon i... Jan - później znany jako Jan z Gamali/Gamli- i to on był w świątyni i to jego bracia i siostry zostali wymienieni w Ewangelii. Inne szczegóły też się zgadzały- np wjazd do Jerozolimy.... Jego biografia to podkład pod wydarzenia z życia Chrystusa...

  Pozdro!
 • Życie we wspólnotach pierwotnych miało to do siebie, że relacje
  męsko-damskie miały jeden cel - rozmnażanie. Z czasem, kiedy ludzie zaczęli gromadzić dobytek, czyli bogactwo każdy dla siebie, ten fakt zmienił też zachowanie kobiet i mężczyzn względem siebie.

  Mężczyzna, który zgromadził liczne dobra, chciał aby po nim dziedziczyło je tylko jego potomstwo. To spowodowało, że kobieta, którą poślubił i dzieci z tego małżeństwa nosiły jego pieczęć - jego nazwisko. Pojawiło się pojęcie dzieci z "nieprawego łoża" i prawne pozbawianie spadku po ojcu dla tego potomstwa. To był już patriarchat.
 • @roux 15:43:49
  // A Mikal, córka Saula, zmarła, nie doczekawszy dzieci."//

  A jak się miała doczekać skoro jej mąż Dawid żył ze swoim szwagrem czyli jej bratem Jonatanem.
  Istnieje też możliwość że Dawid nie był homoseksualistą a ulegał Jonatanowi aby zbliżyć się do królewskiego domu.Wówczas wychodziłoby że uprawiał prostytucje.Nie wiem która ewentualność jest moralnie gorsza;czy "spontaniczny pedał",czy wyrachowany kurwiszon.
 • @ikulalibal 16:07:36
  "Nie wiem która ewentualność jest moralnie gorsza;czy "spontaniczny pedał",czy wyrachowany kurwiszon."

  No jak? Król Dawid? Niepodobna! ;-DDD

  Pozdro!
 • @Anna-PK 16:07:06
  "Pojawiło się pojęcie dzieci z "nieprawego łoża" i prawne pozbawianie spadku..."

  Oraz sakrament małżeństwa - czytaj: zabezpieczenie monogamii, aby opóźnić lub wyeliminować zbyt szybkie wymieszanie się genów i niebezpieczeństwo chowu wsobnego...

  Ukłony
 • @Jasiek 16:09:31
  //Król Dawid? Niepodobna! //

  Podobna,podobna.
  " Byłeś mi bardzo miły; Miłość twoja była mi rozkoszniejsza Niż miłość kobiety"

  Jakby się tłumacze nie starali i próbowali: owinąć w bawełnę czy wygładzić ostrości, prawda jest jaka jest.
  http://bibliepolskie.pl/zzteksty_wer.php?s=748453262039269&book=10&chapter=1&verse=26&tlid=19&e=
 • @ikulalibal 16:17:42
  Aj! Waj! ;-)
  Ciekawe dlaczego ojczulkowie tak skrzętnie to wszystko pomijają.
  Czyżby interes mógł się rozsypać i owieczki rozpierzchnąć ;-)

  Dzięki za ciekawe informacje.
  Ukłony
 • @Jasiek 16:20:22
  No to chyba zrozumiałe samo przez się - gdyby owieczki się rozpierzchły - to strzyc nie byłoby kogo.
 • AUTOR
  BANIALUKI!

  Cytat z Artykułu:

  "Początek opisu biblijnego to ciekawy okres w cywilizacji człowieka, porzucenie kultury zbieracko-łowieckiej i powstanie dwóch kultur pasterskiej i rolniczej. Konflikt między tymi kulturami to konflikt między Kainem i Ablem, która z kultur jest bardziej Bogu miła". 

  To nie o kulturę chodziło.... Nie miało to żadnego znaczenia i nie było tu żadnego konfliktu kulturowego. Po prostu Abel złożył ofiarę Panu Bogu szczerze, ponieważ był człowiekiem uczciwym i wierzącym. Kain zaś postępował niezgodnie z Bożymi Prawami. Dlatego Pan Bóg przyjął ofiarę Abla a odrzucił ofiarę Kaina!

  Ot i cała filozofia!

  Konflikt kulturowy? Skąd wytrzasnąłeś takie "podejrzenie"? Z fusów?


  https://m.neon24.pl/51860e8128aea7a9560563e4fcd5216d,14,0.png
 • @Anna-PK 16:07:06
  Tak, pani Anno, ciekawe są obyczaje związane z rozmnażaniem wśród ludów w kulturze zbieracko łowieckich. Jest taka kultura wyspiarska gdzie na pytanie, kto jest twoim ojcem dziecko wymienia imiona kilku mężczyzn. Kobieta pragnąca mieć dziecko w krótkim czasie odbywa stosunki z mężczyznami którzy posiadają cechy jakie ona chciałaby dla tego dziecka. Zabezpiecza to dziecko na wiele sposobów. Po pierwsze wygrywa najlepszy plemnik, najlepszy materiał genetyczny, po drugie panowie nie wiedząc, który jest rzeczywistym ojcem zajmują się tym dzieckiem, wspierają je, uczą je. Taka jest natura człowieka, nie jesteśmy monogamiczni, jeśli tylko społeczeństwo zapewni bezpieczeństwo materialne matce dziecka, zaraz pojawiają układy układy singli, co obserwujemy również dziś.
 • @57KerenOr 16:48:30
  Witam KerenOr i gratuluję odwagi wyjścia zza osłony cenzury.
  Odpowiadam: z tego czego ty nie uwzględniając ze historii i kultury nie jesteś w stanie pojąć. Z obliczeń biblistów biblijne "stworzenie świata" miało miejsce ok. 6000 l p.n.e. to właśnie czas gdy w "złotym półksiężycu" skąd wywodzi się cywilizacja Izraela nastąpiło przejście między kulturą zbieracko łowiecką a rolniczą i pasterską.

  W okresie gdy powstawała Księga Rodzaju Izraelici byli ludem koczowniczym, pasterzami, nie rolnikami, stąd Bóg przyjął ofiarę Abla i odrzucił Kaina i stąd Kain okazał się mordercą a Bóg odrzucił rolników jako złe plemię. Izraelici rolnikami stają się dopiero po przybyciu do "ziemi obiecanej".
 • @Zawisza Niebieski 16:59:33
  "Kobieta pragnąca mieć dziecko w krótkim czasie odbywa stosunki z mężczyznami którzy posiadają cechy jakie ona chciałaby dla tego dziecka."

  Brzydziłbym się.

  A fuj...
 • @Zawisza Niebieski 16:59:33 Na wyspaach Polinezji przez długi czas
  zachowały się elementy matriarchatu. Tam właśnie kobiety dobierały mężczyzn tak, aby dzieci dziedziczyły jak najlepsze cechy ojców. Szczególnie w cenie byli mężczyźni rasy białej.

  Doświadczyli tego marynarze słynnego już dzisiaj brytyjskiego okrętu HMS Bounty. Okręt miał przeznaczenie kolekcji i transportu różnych zamorskich sadzonek. W 1787 roku okręt zawinął na Tahiti. Marynarze zostali tam przyjęci bardzo gorąco przez tamtejsze dziewczęta, tak, że postanowili już nie wracać do mglistych i deszczowych Wysp Brytyjskich, zrobili więc bunt. Szefem buntu był Fletcher Christian. Potem uciekinierzy przenieśli się z dziewczynami na inne wyspy. Niestety, nie wszystkie dziewczyny dotrzymywały wierności. ;(
 • @Zawisza Niebieski 17:08:15
  //stąd Bóg przyjął ofiarę Abla i odrzucił Kaina //

  Czyli że bóg woli nabiał a jeszcze lepiej mięso.Bogata w witamin i bezcenny błonnik, roślinność zdecydowanie mu nie podchodzi.
  Lub:wychodząc z tego że kultura rolna jest względem kultur zbieracko-łowieckich,dużo młodsza,Abel niosący wartości "starej" epoki podobał mu się dużo bardziej niż modernistyczny Kain.
  W tym momencie bardzo go (boga) rozumiem.Też nie lubię modernistów.
 • @Jasiek 17:16:48
  Ja jestem niedoszłym lekarzem, tzn zawsze rozważałem albo kierunki techniczne albo biologiczne, wybrałem techniczne, stąd żadne sprawy fizjologiczne w rozważaniach medycznych nie są mi obrzydliwe. Dobór najlepszego materiału biologucznego w ciele kobiety odbywa się poprzez konkurencję plemników. Najsprawniejszy zabiera wszystko, czyli jajeczko.

  Wiesz, dlaczego jeśli sąsiedzi kochają się za ścianą, to będziesz słyszał sąsiadkę nie sąsiada? Atawizm, samica informuje inne samce, że jest gotowa do zapłodnienia. W przyrodzie w różny sposób samice informują samców, że są gotowe do spłodzenia potomka. Orgietki, jedna pani, wielu panów nie są nawet u ludzi czymś aż tak bardzo wyjątkowym. :) Monogamia człowieka to kultura, nie biologia.
 • @Anna-PK 17:30:15
  W sprawie Polinezji to długa historia. Kiedyś tłumaczyłem książkę o tym. W jednym przypadku kobiety oddawały się mężczyznom za gwoździe, bo żelaza nie znali, a przekuć się nauczyli. W pewnym momencie zorientowali się, że statek trzyma się tylko na słowo honoru. Dopiero zaczęli przekuwać inne rzeczy na gwoździe, by zbić go ponownie. :) No cóż nasze panie, macie w sobie coś takiego, że.... ech. :)
 • @ikulalibal 17:40:36
  Powiem, niezły wywód. :)
 • @Zawisza Niebieski 17:43:06
  Medycyna medycyną, ale pozwolisz, że pozostanę przy swojej opinii - powiedzmy, że czysto higienicznej...
 • @ikulalibal 14:35:05
  Oj tam, oj tam. Toż na tej pustyni jedzenia miały mało to i wysuszone to było.
  A chude - to jeszcze gorsze.Po internetach szukał nie będę, ale znajdź mi Pan wiedźmę, czy czarownicę, która jest gruba. A tych na pustyni zatrzęsienie (choćby najbardziej znana - Lilith).
 • @Lotna 14:48:36
  O kurcze. Jestem pod wrażeniem tej teologii. Szacun.
 • Przypominam wszystkim
  Uwcześni Semici, to nie dzisiejsi żydzi. Dzisiejsi żydzi to w 85% Chazarzy i nie mają nic wspólnego z Semitami. Z drugiej strony nauki głoszone w Tanach dotyczą oby dwóch nacji jak i chrześcijan i muzułmanów. I tu się objawia, ze skrajności w skrajność
 • @Jasiek 16:05:03 witam
  /znany jako Jan z Gamali/Gamli- i to on był w świątyni i to jego bracia i siostry zostali wymienieni w Ewangelii.?/


  /Jego biografia to podkład pod wydarzenia z życia Chrystusa.../

  żartujesz?

  pzdr
 • @ikulalibal 16:07:36 witam
  Dawid został królem po śmierci Jonatana ;-)

  pzdr
 • Stary Testament
  No i dlatego właśnie nie należy traktować ST jako jakiejś księgi historycznej, czy wykładni moralności. To opis pewnego ludu. Ludu ważnego, bo do niego Bóg zesłał swojego Syna. Stary i Nowy Testament stanowią całość, jako Biblię, bo by zrozumieć misję Chrystusa, trzeba pojąc mentalność ludu, do którego kierował swój przekaz. Stary Testament to legendy, bajki, hagady, które ukształtowały lud, którego fałszywe myślenie, głupie wierzenia, błędną moralność musiał wyprostować Jezus. Bez zrozumienia mentalności tamtego ludu nie zrozumiemy Nowego Testamentu, nie zrozumiemy przekazu Chrystusa, nie zrozumiemy jego cywilizacyjnej roli: https://gps65.neon24.pl/post/157503,stary-testament
 • @Jasiek 17:16:48
  Odbywanie stosunków seksualnych przez samicę z kilkoma samcami po kolei to nasza biologiczna natura - świadczy o tym to, że nasze plemniki do dziś są zróżnicowane i służą do walki - tylko plemnik-zdobywca dokonuje zapłodnienia, inne plemniki, mają inne funkcje, są plemnikami-zabójcami i mu pomagają, zwalczając plemniki o innym genomie: https://www.salon24.pl/u/gps65/558908,plemniki-zabojcy
 • @Zawisza Niebieski 17:43:06
  Dawno się tak nie uśmiałam:
  „Wiesz, dlaczego jeśli sąsiedzi kochają się za ścianą, to będziesz słyszał sąsiadkę nie sąsiada? Atawizm, samica informuje inne samce, że jest gotowa do zapłodnienia.”

  Ehe, ciekawe kogo informuje, jeśli nie ma sąsiadów ani za ścianą, ani w pobliżu? A jeśli jest juź ciężarna, to o czym informuje?

  „Monogamia człowieka to kultura, nie biologia.”

  Jaki z tego wniosek? Że powinniśmy wrócić do biologii i naśladując wzory biblijne używać do upojenia - bez względu na wiek, płeć, pokrewieństwo i ilość partnerów?

  Czy taki był cen napisania tej notki - aby czytelnikowi się takie wnioski nasunęły? Bo akurat jakoś dziwnie się to zbiega z dzisiejszymi przekazami po rewolucji seksualnej, którą zafundowało nam zacne grono psychopatów, z masochistą Kinseyem na czele, który, nota bene, umarł w wyniku powikłań po autokastracji.
 • @Jasiek 14:59:29
  Chociażby. :)
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:16:08
  Dzięki.
 • @Lotna 21:54:19
  Jest taka książka, mam ją w domu ale jestem w delegacji więc tytułu teraz nie podam, gdzie opisują wyniki badań naukowych na szympansach bonobo, najbliższych nam genetycznie do zachowań ludzi. Z tych badań wynika dobitnie iż biologicznie nie jesteśmy monogamiczni. Jesteśmy wielosamczy wielosamiczy, co oznacza każdy z każdym :) Zapewnienie bezpieczeństwa materialnego potomstwu powoduje iż natychmiast jako społeczeństwo luzujemy monogamię, czyli rozwody, dzieci samotnie wychowywane przez głównie kobietę. Co widzimy w tak zwanych społeczeństwach wysoko rozwiniętych, gdzie liczba dzieci wychowywanych przez jednego z rodziców zbliża się do liczby dzieci mających oboje rodziców. Tak więc na pewno nie chodzi o to by córki gwałciły pijanych tatusiów. :)
 • @Lotna 14:48:36
  cenny wpis, gratuluję 5*
 • @Zawisza Niebieski 14:08:07
  cyt,: "podobnież "każda potwora znajdzie swego amatora"."

  albo
  może być i potwór, byle by miał otwór;

  może być i teściowa gdy żonę "boli głowa"; :-)
 • @Zawisza Niebieski 23:40:06
  Nie bardzo rozumiem, tej odpowiedzi - nie-odpowiedzi, bo jest chyba akurat odwrotnie.

  „Zapewnienie bezpieczeństwa materialnego potomstwu powoduje iż natychmiast jako społeczeństwo luzujemy monogamię, czyli rozwody, dzieci samotnie wychowywane przez głównie kobietę.”
  Zauważ, że ogrom dzieci wychowywanych przez jednego rodziców, cierpi na niedostatki materialne, więc jak to się ma do zapewniania bezpieczeństwa materialnego potomstwu? Jeśli ktoś umie liczyć, to łatwiej jest utrzymać jeden dom niź dwa i dzieci z jednego małżeństwa niż z trzech, bo często i matka i ojciec zakładają następne rodziny. No więc?

  Z badań na szympansach dobitnie wynika, że nie jesteśmy monogamiczni. To świetnie! A czy z badań na szympansach także dobitnie wynika, że niektórzy z nas tworzą muzykę, jak Mozart, obrazy jak Rafael albo dokonują genialnych odkryć naukowych, jak Tesla?
  Widzisz różnice pomiędzy nami a szympansami - jakże podobnymi do nas genetycznie - czy nadal nie?
 • @GPS 20:18:46
  "Odbywanie stosunków seksualnych przez samicę z kilkoma samcami po kolei to nasza biologiczna natura...."

  Tak, wiem: natura, ewolucja, plemniki, dobór itp....

  Ale:

  - podejście obiektywne: można złapać niezłego syfa

  - podejście subiektywne: na mój gust jest obrzydliwie - ujmę to dosłownie/technicznie - sadzić po kimś w to coś.... aż mnie skręca na samą myśl...

  A teraz najazd kamery na meblościankę.
 • @GPS 20:18:46
  Poza tym sprawa poza aspektem higieniczno - biologicznym ma aspekt globalny:
  Tysiące lat temu doszło do erupcji superwulkanu Toba. W jego wyniku na planecie Ziemia zapanowała tzw "nuklearna zima" - z istniejącego już wtedy na Ziemi gatunku Homo sapiens przetrwało... 10 tys sztuk. A to oznacza poważne zawężenie puli genetycznej określane jako "wąskie gardło Toba". Jest ono powodem, że do dziś można na planecie spotkać osobniki Homo sapiens podobne do siebie, pomimo należności do różnych ras.
  Utrzymanie monogamii zatem hamuje mieszanie się genów, wyrównanie ich poziomu i ryzyko chowu wsobnego.
  Pytanie czy ojczulkowie to wiedzieli.
  Moim zdaniem tak. Ale skąd?
  Albo prowadzili badania, albo dostali cynk "z zewnątrz". Obstawiam tę drugą opcję. I nie chodzi tu o żadną wizję, proroctwo, channeling czy inne zjawisko, ale o zwykła, bezpośrednią do tego stopnia, że aż ordynarną interwencję w postaci... "kamiennych tablic" i przykazania "Nie cudzołóż".
  Po czym Pan w blasku ognia, pośród huku i dymu uniósł się "ku Niebu".
  No ale jak był blask, huk i dym to było też.... spalanie :-)
  Inną sprawą jest to, że tablice chyba jednak nie były kamienne, tylko wyglądały na obiekt wykonany przy użyciu dość zaawansowanej technologii:

  https://www.youtube.com/watch?v=s1oqNGEXU_s&ab_channel=KosmiczneOpowie%C5%9Bci

  Poza tym należy jeszcze pamiętać, że w Ewangeliach przykazanie "Nie cudzołóż" zostało dodatkowo wzmocnione i nawet pożądliwe spojrzenie na niewiastę oznacza akt cudzołóstwa popełniony we własnym sercu...
  Czy Bóg to widzi?

  Ukłony
 • @roux 19:48:15
  "żartujesz?"

  Nie. Zgadzają się imiona rodziców, ród matki imiona braci, istnienie sióstr.
  To są bardzo ciekawe sprawy.

  Ukłony
 • @Lotna 02:24:07
  Wyraźnie widać, że to małpa pochodzi od człowieka. To oczywista oczywistość.
  Gdyby tak nie było - nie byłyby tak głupie.
 • @
  Te wydarzenia Biblijne opisane prze autora mają negatywny oddźwięk tu się zgodzą chyba wszyscy? - dlatego mam pytanie do tych wszystkich co negują prawdziwość Biblii na zasadzie, że „Żydzi napisali Biblie żeby zniewolić inne narody”.
  Teraz ja się zapytam – czy Ty jakbyś pisał własną historię która miałaby posłużyć do zniewolenia innych narodów to też byś opisał takie wydarzenia o swoich prapraojcach i poszedłbyś z takim opisem zniewalać inne narody?

  Żydzi to mistrzowie zakłamania i jak oni by „pichcili” Biblię pod siebie to takie wydarzenia tam by się nie znalazły.
  Podejrzewam, że każdy z nas jakby pisał taką książkę w niecnych celach to takich zdarzeń również by tam nie umieścił.
  A może autorem Biblii nie są Żydzi tylko ktoś inny, dla którego najważniejsza jest prawda obojętnie jaka ona by niebyła?
 • @slapek 09:28:41
  //czy Ty jakbyś pisał własną historię która miałaby posłużyć do zniewolenia innych narodów to też byś opisał takie wydarzenia o swoich prapraojcach i poszedłbyś z takim opisem zniewalać inne narody? //

  A jak inaczej? przecież jak wiadomo:"z obfitości serca mówią usta".Nie możemy przekazać czegoś czego nie posiadamy.Nie można odtworzyć np dla celów propagandowych,uczuć których w nas niema.
  Nas,nieżydów,od samego początku w Starym Testamencie urażało wszystko.Poczynając od samej koncepcji "narodu wybranego" po niesprawiedliwość Boga względem innych narodów.Raniły nas starotestamentowe opisy:nielojalności,nadmiernego okrucieństwa,zbiorowej odpowiedzialności,małości,mściwości,podawane jako akty heroiczne.
  Jest zatem zrozumiałe dlaczego do czasu Reformacji kościół niechętnie patrzył na to aby "świeccy" samodzielnie penetrowali ST.
 • @ikulalibal 10:07:52
  I Ty byś opisał, że Twój pradziadek bądź dziadek współżył z własnymi córkami?
  No to odważny jesteś!
 • @slapek 10:21:41
  //No to odważny jesteś!//

  Ty zaś ograniczony.
  Żeby coś przed odbiorcą:zataić,ukryć,przemilczeć,to trzeba mieć świadomość że to "coś" jest:złe,niemile widziane,zakazane,nie tolerowane itd.Zaś z tego co pamiętam Lot żył w czasach kiedy żydzi nie opierali się jeszcze na boskim prawie.
 • @ALL
  ABEL – SŁUGA SYNA BOGA OJCA I KAIN, SŁUGA SZATANA!

  https://57kerenor.neon24.pl/post/157606,abel-sluga-syna-boga-ojca-i-kain-sluga-szatana


  https://m.neon24.pl/51860e8128aea7a9560563e4fcd5216d,14,0.png
 • @ikulalibal 10:33:54
  „Lot żył w czasach kiedy żydzi nie opierali się jeszcze na boskim prawie.”

  Znawco!!!
  Czy ty wiesz, że słowo Żyd pojawiło się dopiero w czasach Jezusa?
  Dlatego używanie słowa Żyd odnośnie do czasów Lota brzmi śmiesznie w moich oczach.
  Ponieważ Lot żył +- 2000 lat przed Chrystusem.
  Musisz znaleźć jakieś inne słowo zamiennik żeby nie wyjść na ignoranta.
 • @slapek
  NIGDY NIE POJAWIŁO SIĘ SŁOWO ŻYD TYLKO OKREŚLENIE JUDEJCZYK. Nazwa ta utożsamiana była z Judeą.

  Pan Jezus Chrystus nazwany był Judejczykiem a nie Żydem!


  https://m.neon24.pl/51860e8128aea7a9560563e4fcd5216d,14,0.png
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:03:34
  „Wyraźnie widać, że to małpa pochodzi od człowieka. To oczywista oczywistość.
  Gdyby tak nie było - nie byłyby tak głupie.”

  :))

  Prawdopodobnie ani tak, ani na odwrót, ale z całą pewnością niektórzy ludzie starają się małpom w tej ich głupocie dorównać.
 • @Lotna 17:37:49
  Szanowna nie zrozumiała, chyba.
  To małpy małpują ludzi.
 • @slapek 11:45:59
  W zasadzie - to w Biblii nie ma potępienia Lota i jego córek.
  Sytuacja podobna Rubenowi, który używał żony ojca.

  Określenie,że to złe - miało miejsce później.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:20:33
  Panie Krzysztofie... proszę się skupić i jeszcze raz przeczytać mój komentarz. :)
 • @Lotna 19:06:27
  "z całą pewnością niektórzy ludzie starają się małpom w tej ich głupocie dorównać."

  ???
 • może nie zauważyłeś
  a może specjalnie pomijasz, że Jezus Chrystus (w Biblii) wiele razy był krytyczny w stosunku do starotestamentowych zapisów - między innymi dlatego żydzi go ukrzyżowali

  Ps. każdy wierzący katolik, wierzy w Jezusa Chrystusa a nie w Jakuba itp.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930