Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
477 postów 11021 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Wizna

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wizna, jeden z najpiękniejszych przyrodniczo obszarów Polski, miejsce, gdzie spotykają się dwie rzeki, Narew i Biebrza, pełne ptactwa i innych stworzeń rozlewiska tych rzek, ale też miejsce ściśle związane z historią Polski..

Jeśli orzeł bielik*, który gniazduje we Wroceniu zaprosi Cię na swe skrzydła i poniesie nad rozlewiska Biebrzy i Narwi, zobaczysz piękne miejsce w Polsce, bagienne, ukryte w trzcinie wąskie przesmyki nurtu rzek. Obniż swój lot Orle nad dawnym traktem leśnym, którym przemykali się kurierzy carscy, przesyłki między Warszawą a Sankt Petersburgiem przewożąc. Pokaż nam wzgórek przy wsi Strękowa Góra, gdzie bunkier w ruinie leży a u stóp pagórka, przy zakręcie, drogi samotny wojownik swe ciało złożył. Tam spoczywa kpt. Władysław Raginis, dowódca bohaterskiej bitwy zwanej polskimi Termopilami.
 
Był wrzesień roku 1939, Niemcy napadli na Polskę i szybkim podbojem chcieli kraj nasz zająć.. W obronie kraju stanęły dwie rzeki, Biebrza i Narew wraz ze swymi rozlewiskami i garstka synów tej ziemi pod wodzą kpt. Władysława Raginisa. Przejście było możliwe wąskim pasmem ok. 9 km i tam obronę przygotowali. Niewielu ich było w stosunku do sił niemieckich. W sumie załoga obrony odcinka "Wizna" liczyła siedemset szeregowców i podoficerów oraz dwudziestu oficerów. Uzbrojenie jej składało się z pięciu armat 75 mm, 24 cekaemów, 18 erkaemów i dwóch karabinów przeciwpancernych.
Naprzeciw nich stanął generał Guderian wraz z 42’200 żołnierzami XIX korpusu pancernego, 350 czołgami, 657 moździerzami, granatnikami i działami a także wsparciem lotniczym
 
Utrzymali się przez 3 dni, między 7 a 10 września. Powiesz niewiele? A jednak wiele. Niemcy na własnej skórze mogli odebrać iż w realizacji swojej potrzeby „przestrzeni życiowej” na wschodzie po ich zwycięstwie tych „potrzebujących” może być niewielu. Że na tej ziemi nigdy pewnie czuć się nie będą i bez względu do jakiego bestialstwa się nie posuną, po swym czynie już nigdy spokojnie na ulicę nie wyjdą. To tu niemieckie matki zaczęły rozumieć iż poparcie dla Hitlera i jego idei łzami po stracie synów opłacą. Na każdego polskiego żołnierza, który stawił się przed bramą św. Piotra tłoczyła się już tam kolejka 40 niemieckich żołnierzy.
 
Zniszczony bunkier na wzgórzu, to pamiątka śmierci kpt. Raginisa. On tam, gdy weszli niemieccy oficerowie odpalił ładunek wybuchowy zabierając i siebie i ich do bram św. Piotra. Dziś spoczywa u stóp wzgórza a ja za każdym razem gdy tam jestem stawiam lampkę ku jego pamięci.
 
No cóż, z okazji rocznicy wydarzeń mogłem jak wielu innych powielić któryś z tekstów dostępnych w Internecie. Mogłem swoimi słowami kolejny raz opisać to samo. Tylko po co? Podam linki do takich tekstów, jak ktoś tych wydarzeń nie zna, niech się zapoznać. Ja uczczę pamięć tych wydarzeń osobistym, może trochę alegorycznym tekstem i myślami osobistymi.
 
Kiedyś miałem okazję pokazać to miejsce grupie Włochów. Pytali się, skąd taka zaciętość wśród Polaków, przecież nic wam to nie przyniosło. Taką myśl im przekazałem. „Myśmy są naród gościnny, przyjedziesz w goście, czym mamy ugościmy. Ale chcesz nas napaść, to liczne groby twoich wojów w naszych lasach pozostaną, a liczne matki swych synów będą opłakiwały”. Wrócicie jak Henryk V spod Głogowa tylko trupy swych rycerzy za jedyny łup mając”.
 
Lubię oglądać programy historyczne. Dziś na kanałach historycznych można spotkać wiele filmów o tym okresie. To temat w jakiś sposób dla nadawców interesujący. Wśród tych filmów można spotkać takie omawiające cierpienia niemieckiej ludności cywilnej w czasie gdy niemiecka buta i wola ekspansji ich miasta w ruinę obracały. Gdy do boju posyłano starców, dzieci, bo zbrodnicze elilty ówczesnych Niemiec chwytały się ostatnich skrawków życia.

Kiedyś oglądałem film, na którym Niemka, mieszkanka wioski niedaleko obozu koncentracyjnego żaliła się na traumę, jaką sprawili jej Amerykanie, gdy kazali jej i innym mieszkańcom okolic zwiedzać obóz, przymusowo sprzątać ciała zamordowanych tam ludzi. Ileż kontrowersji nad bombami atomowymi zrzuconymi na miasta w Japonii. Ileż kontrowersji nad dywanowym nalotem na Drezno, Kolonię. Rozumiem cierpienie ludzi którzy ginęli, rozumiem cierpienie ich rodzin, ale najgorsza jest śmierć bezsensowna, która nic ludzkości nie da, ta w obozach koncentracyjnych, wyniszczających obozach pracy. A ich śmierć nie była bezsensowna. Dała na 70 lat względnego pokoju w Europie. Bo właśnie te ofiary pozwoliły zrozumieć tym społeczeństwom, że zadawanie cierpienia innym narodom nie jest drogą do budowania własnego dobrobytu. Jeśli inaczej takim narodom tego wytłumaczyć się nie dało, muszą zrozumieć to przez śmierć własnych synów i córek, przez ruinę własnych miast. 

 

  
 
* Dla ornitologów Bielik zaliczany jest do rodziny jastrzębiowatych, lecz w heraldyce jest ptakiem symbolem Polski, a symbolem Polski jest przecież „Orzeł”
 
Literatura:
 
prawa autorskie: jestem autorem tekstu i zdjęcia
 
 
 

KOMENTARZE

 • Dlaczego zagraniczny zespół metalowy ze Szwecji SABATON zaśpiewał o Wiznie ?
  Dlaczego zagraniczny zespół metalowy ze Szwecji SABATON śpiewają o polskich bohaterach spod Wizny a tak zwane polskie zespoły metalowe nawet jak podejrzewam nawet nie wiedzą nic o Wiznie !!!

  Ja wam powiem dlaczego nie śpiewają ! nie śpiewają po Polska nie jest WOLNA ! POLSKA JEST POD OKUPACJA żydowską !!! i okupant nie jest zainteresowany bohaterstwem Polaków ! od 1945 r nic nie wiedzieliśmy o Wiznie ! dopiero zespół Sabaton potrafił rozreklamować bohaterstwo żołnierzy polskich !!


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 17:16:15
  Mam podobne odczucia. Pierwszą moją odpowiedzią na postawione pytanie była ta iż Polacy o niej nie śpiewają.

  Przykre to, ale cudzoziemcy potrafią docenić bohaterstwo naszego żołnierza a my nie. Do armii szwedzkiej przed bitwą pod Kircholmem zapisywali się poborowi stawiając warunek iż nie będą walczyć z naszą husarią. Gdy Huzarzy pod Wiedniem ruszali do boju inne oddziały stawały, by zobaczyć jakie pranie wojskom przeciwnika robili a dziś co? Tylko TVPiS pierze mózgi "narodowi głupiemu, co wszystko kupi".
 • @Zawisza Niebieski 17:21:21
  //a dziś co? Tylko TVPiS pierze mózgi "narodowi głupiemu, co wszystko kupi".//
  Dzień byłby stracony gdyby malkontenci
  nie wspomnieli o zbrodniach PiS :)))
  A jeśli chodzi o Sabaton , to raczej
  chodzi o fascynacje samą wojną bo oprócz
  piosenek o walecznych Polakach
  mają też w repertuarze podobne
  zachwyty nad nie mniej walecznym
  Wehrmachtem :)))
 • @puuuq 17:44:49
  Fascynacja II wojną światową trwa. W obu przypadkach Wermachtu jak i polskiej armii mówimy o żołnierzach z poboru, nie o zbrodniarzach jak z SS. Liczba programów mówiących o wojnie wskazuje, że nadal historycznie z tym problemem się nie uporaliśmy, liczba filmów, utworów mówiących o tych czasach jest ogromna ale mówiących o naszym wysiłku zbrojnym w tym bardzo skromna. Ludzie zachodu Europy wiedzą o wysiłku zbrojnym Anglii, Francji, USA ale nie Polaków, więc każdy taki utwór cenny. I doceńmy ich, że o tym wspominają.

  TVPiS, naród głupi wszystko kupi, to bezwzględnie tuba antypolskiej propagandy, tuba powrotu do czasów Urbana. Dziś Kurskiego można nazwać Urbanem naszych czasów.

  Od dawna szerzę pogląd, że dzisiejszej Polsce nie potrzebny romantyzm a pozytywizm, praca od podstaw, nauka prawdziwej naszej historii, a więc wykazywanie kłamców, co piorą mózgi mniej wykształconego i obeznanego w realiach społeczeństwa.
 • Dzięki za przypomnienie.
  Niestety. 
  To trendy polityczne narzucają narrację historyczną.
  Tak było przed 2 wojną światową i pod jej zakończeniu oraz obecnie od 1989 roku.
  To dzięki naszym przodkom wiemy jak było naprawdę a nie książkom "historycznym" redagowanym w zależności od ustroju czy partii politycznych będących u władzy. 

  Jeżeli o Polsce decydują żydzi, ukraińcy czy niemcy będącymi polskimi obywatelami bo garną się bardziej do władzy niż Polacy to niestety będzie tak jak jest, Polska wasalska usłużną dla obcych i nie będziemy my Polacy rządzić się we własnym domu tylko poddanymi i robolami pracującymi na rzecz innych i ich dobrobytu. 

  Pozdr.:))
 • @ele 17:16:15
  Polecam powrót do przeszłości: Książka z serii Żółty Tygrys "Bój pod Wizną", Wydawca: MON - Ministerstwo Obrony Narodowej.
  Autor: Kazimierz Stawiński
  Język: polski
  Wydanie: pierwsze
  Rok Wydania: 1964
  Ilość Stron: 75
 • Do @maricus 19:45:21
  Być może w zamierzchłych czasach było wydanie w jakieś serii ! ale nic nie w szkole nie było o Wiznie !
 • Warte uwagi i pamięci. ☆☆☆☆☆
  Dla zainteresowanych.

  ☆ Przed wojną teren wsi Wizna przygotowano jako ufortyfikowaną linię obrony. Miał on chronić pozycje polskie dalej na południe i strzec przeprawy przez Narwę i Biebrzę. Długa na 9 kilometrów linia obrony polskiej rozciągała się między wsiami Kołodzieje i Grądy-Woniecko, z Wizna w centrum. Linia biegła około 35 kilometrów od granicy z Prusami Wschodnimi, wzdłuż wyniesionych brzegów Narwi i Biebrzy.

  Oddziały broniące linii podlegały Samodzielnej Grupie Operacyjnej Narew osłaniającej Łomżę i zapewniającej obronę północnego podejścia do Warszawy.Teren umocnień Wizna był jednym z najważniejszych węzłów północnej Polski, obejmującym zarówno przeprawy rzeczne, jak i drogi Łomża – Białystok oraz drogi w kierunku Brześcia Litewskiego na tyłach wojsk polskich.

  Budowa rozpoczęła się w czerwcu 1939 r., Zaledwie dwa miesiące przed wybuchem II wojny światowej. Miejsce zostało starannie wybrane; większość betonowych bunkrów została zbudowana na wzgórzach z widokiem na bagnistą dolinę Narwi.

  Można było się do nich dostać albo przez bezpośredni szturm przez bagna, albo przez natarcie groblą prowadzącą z mostu w Wiźnie. Przed 1 września 1939 r. Zbudowano tylko 16 bunkrów z 60 planowanych. Sześć bunkrów wykonano z ciężkiego betonu z żelbetowymi hełmami o wadze 8 ton każdy, uzbrojonych w karabiny maszynowe i artylerię przeciwpancerną.

  Dwa były bunkrami z lekkiego betonu, uzbrojonymi wyłącznie w karabiny maszynowe. Pozostałe osiem to doraźne bunkry karabinów maszynowych, chronione głównie workami z piaskiem i robotami ziemnymi. Gdy wybuchła II wojna światowa, w trakcie budowy były cztery dodatkowe ciężkie bunkry. Dodatkowo teren został wzmocniony okopami, przeszkodami przeciwpancernymi i przeciwpiechotnymi, liniami kolczastymi oraz minami lądowymi. Planowano też rozbicie zapór na Biebrzy i Narwi, aby zalać te tereny, ale lato 1939 r. było jednym z najsuchszych okresów w historii Polski, a poziom wody był zbyt niski.

  Choć nie wszystkie bunkry były gotowe na początku wojny, polskie linie obrony były dobrze przygotowane. Ściany przeciętnego bunkra o grubości 1,5 metra i wzmocnione 20-centymetrowymi płytami stalowymi były w stanie wytrzymać bezpośrednie trafienie nawet najcięższymi działami dostępnymi wówczas dla Wehrmachtu. Bunkry były usytuowane na wzgórzach, co zapewniało dobrą widoczność wszystkich nacierających sił.

  Polska linia obronna była początkowo obsadzona przez jeden batalion z 71 pułku piechoty, dowodzony przez majora Jakuba Fobera. Jednak na krótko przed wybuchem II wojny światowej została wzmocniona kompanią karabinów maszynowych z Twierdzy Osowiec pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa, a także licznymi mniejszymi oddziałami z różnych jednostek. 2 września 1939 r. Batalion III / 71 wyruszył do Osowca, a Fober przekazał dowództwo Wizny Raginisowi i jego ludziom. W sumie polska pozycja obronna obsadzona była przez 720 ludzi: 20 oficerów oraz 700 podoficerów i szeregowych. Jednak niektóre źródła podają, że polska jednostka była jeszcze słabsza, nie więcej niż 360 ludzi.

  Chociaż polskie jednostki prawie w całości składały się z poborowych zmobilizowanych w sierpniu 1939 r., A nie żołnierzy zawodowych, ich morale było bardzo wysokie.

  Po wojnie Guderian miał problem z wyjaśnieniem, dlaczego jego korpus został zatrzymany przez tak małą siłę. W swoich wspomnieniach przypisuje to opóźnienie swoim oficerom „mającym problemy z budową mostów na rzekach”. Podczas Procesów Norymberskich zaznaczył, że Wizna była „dobrze broniona przez Polskich Żołnierzy.☆

  Pozdrawiam :)
 • @Zawisza Niebieski 17:21:21
  Dlaczego Polacy nie wspominają swych bohaterów?
  Bo muszą się borykać z problemami tworzonymi przez wrogich Polsce osobników, obcych kulturowo.
  Jak Trzaskowski. Bo najpierw trzeba gówna sprzątać i nie ma czasu i sił, aby zająć się czczeniem bohaterów.

  Może to o to chodzi i stąd taki wysyp popleczników "Trzaskowskich"?
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:21:15
  No cóż panie Krzysztofie, rzedczywiście trzeba naprawiać głupoty jakie w Warszawie porobił PiS. Rezygnacja z 2 oczyszczalni L.Kaczyński, puszczenie dwóch rur w jednej obudowie Kochański. Zdaje sobie pan sprawę ile czasu będziemy musieli odbudowywać Polskę po 8 latach rządow pana "nikt"? Pan też z tych, co właściciela używanego samochodu obwinia za błędy konstrukcyjne w nim zawarte?

  A tak przy okazji, Pan przecież blisko Warszawy mieszka. Pamięta pan co robiono ze sciekami które dziś zrzucane są do Wisły? I jakoś wtedy nikt tragedii ekologicznej z tego nie robił. Prawda?
 • @ele 17:16:15
  Polskie zespoły metalowe dokładnie wiedzą jakie wydarzenia były pod Wizną, Bzurą na Kępie Oksywskiej, na Helu i wielu innych miejscach. Znają historię gen. Berlinga z 45r. Tylko po co i dla kogo mają tworzyć utwory o takiej tematyce. Sam jestem związany z muzyką metalową od 10 roku swojego życia jak usłyszałem po raz pierwszy AC/DC. A Sabaton to komercha, robią to dla pieniędzy. Po to zrobili ten utwór, jak i o powstaniu Warszawskim by zdobyć Polski rynek. Ponadto, tych utworów grupy Sabaton nie zna więcej niż 3/4 społeczeństwa, a reszta gdzieś jej się obiło o uszy. Znają go nieliczni.
  Lepiej dla tych półgłówków w namordnikach( mówię o większości społeczeństwa) jest posłuchać Zenka, czy Akcent, bo tak jest prościej. I tak jest ze wszystkim, dlatego ja już zaniechałem jakiejkolwiek edukacji motłochu
 • @Zawisza Niebieski 08:40:41
  To PiS stał też za wyprawą wiedeńską Jana III Sobieskiego?

  Się człowiek musi uczyć. Albo leczyć.
 • @Zawisza Niebieski 08:40:41
  To może zrobić oczyszczalnię w każdym mieszkaniu, podobnie, jak sortownię śmieci !

  Jak zwykle, nienawiść zaślepia oczy Zawiszy, snuje mrzonki o tym, że jak przyjdą jeszcze gorsi, to będą cokolwiek naprawiać.

  Oczywiście, jak napisałem, nie można winić Trzaskowskiego na to, że dyplomy inżynierskie nie poświadczają wiedzy. Na tą degrengoladę szkolnictwa pracowały wszystkie solidaruchy od samego początku, podobnie jak na rozerwaniem polskiego sukna.
 • @Zawisza Niebieski 08:40:41
  //nikt tragedii ekologicznej z tego nie robił. //
  Czyli wybulone ponad 4 mld zł na najnowocześniejszy
  system odprowadzania ścieków też nie ma znaczenia ?
  Kto był odpowiedzialny za nadzór ?
  gdzie są ci wybitni inżynierowie , znawcy tematu ?
  Kto nadzorował i odebrał ten obiekt do użytku ?
  Kaczyński z kotem czy cały sztab dobrze opłacanych
  "specjalistów " pod "okiem " pani Waltz ?
  Ta awaria jest typowym przykładem
  na niekompetencje nie tylko polityków
  ale przede wszystkim nadzoru budowlanego
  ci ludzie kwalifikują się za kraty a nie
  na budowy o których nie mają pojęcia
 • @puuuq & Interesariusz z PL
  Widzicie Panowie, jak człowiek mądry to mimo różnicy poglądów się dogada. Oczywiście, że winę ponoszą projektanci, decydenci co technologie wybrali i wykonawcy, każdy w odpowiednim zakresie. Jeśli winę polityczną mamy szukać to L.Kaczyński, Hanna Gronkiewicz Waltz i Kochański. Trzaskowski to wszystko odziedziczył i jego wina niewielka, jeśli jakaś. Ale wystarczy popatrzeć na hejt PiS i mediów zależnych od PiS. Tu nie chodzi o ekologię, o Warszawę a paniczny strach przed Trzaskowskim, którego boją się panicznie.

  Jeszcze musię tylko z panem Krzysztofem ustalić, czy L.Kaczyński doradzał Jagielle czy też Sobieskiemu, bo jak widzę zdania są podzielone.
 • @Zawisza Niebieski 14:11:03
  //paniczny strach przed Trzaskowskim, //
  Masz pełną rację , tylko ,że nie chodzi
  o PiS a o mieszkańców Warszawy
  bo tylko oni są narażeni na kolejne
  niepowodzenia , awarie i utrudnienia
  w mieście , takiego pechowca stolica jeszcze
  nie miała , stąd panika mieszkańców
  jest jak najbardziej usprawiedliwiona
 • @puuuq 16:26:24
  A gdzie ty mieszkasz, że tak dobrze wiesz jakie to utrudnienia są w Warszawie?
  Nieszczęściem dla Warszawy był Marcinkiewicz, on to rozkopał Krakowskie Przedmieście bez planów instalacji, by po latach zastoju inwestycyjnego za L.Kaczyńskiego pokazać iż coś się w Warszawie wreszcie inwestuje.

  Jakie to masz niepowodzenia? Wypadek drogowy? Deszcz co spadł? W którym mieście tego nie ma? Warszawa za rządow PO otrzymała nowoczesne rozwiązania drogowe, połączenie autostradowe z Europą. Renowację Starówki, II linię metra i ty mówisz o niepowodzeniach?
 • @Zawisza Niebieski 16:45:10
  //Nieszczęściem dla Warszawy był Marcinkiewicz,//
  no jasne , przez 4 miesiące urzędowania
  pozostawił Warszawę w stanie klęski ,
  do dzisiaj ludzie nie mogę mu tego zapomnieć
  i zasypują te rowy co polecił w 2006 wykopać :)))
  Poza tym , nawet na zadupiu po deszczu
  nikomu nie wypływa w domu gówno ,
  II linia metra ma być powodem do dumy ?
  Przypomnę ,że mamy rok 2020
  w Londynie mieli metro w 1863 :)))
 • @ele 17:16:15
  Przyznam, że głupio mi było, że nieprzeciętnie interesuje się historią, a szczególnie historia Polski XX wieku, a o Wiznie dowiedziałem się z piosnki Sabaton-u. Jak to usłyszałem wtedy, to miałem podobne pytania: CZEMU, CZEMU Z PIOSENKI A TYM BARDZIEJ CZEMU Z PIOSENKI OBCEGO ZESPOŁU???

  Niestety w edukacji nic od tamtego okresu się nie zmieniło i dalej w szkole nic nie uczą, a historia (nauczycielka życia) kuleje strasznie. Zmieniło się jedno, powstało duzo więcej piosenek o polskich bohaterach polskich zespołów muzycznych: jeśli chodzi o metalowe to choćby Forteca albo Horytnica, rapowe: Tadek, Basti, Evtis i inni.

  Ps. jeśli chodzi o Sabaton, to pomysł na tą piosenkęo Wiznie podsunął im ich polski fan, który przesłał do nich opis tej bitwy. Spodobało im się i zrobili piosenkę, a ten fan zrobił wtedy na youtube filmik z tą piosenką, która bardzo wypromowała w Polsce zarówno zespół jak i bitwę pod Wizną. Sabaton dziękował temu Polakowi (CrusadeNR) za filmik, który nazwali "legendarnym" i umieścili na swoim oficjalnym koncie.

  Sam CrusadeNR był tępiony przez youtube m.in. za Polski Patriotyzm, co pokazuje m.in. ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=K6lO14WPo8Q
 • @puuuq 17:23:46
  To nie jest kwestia rządów i czasu trwania rządów Marcinkiewicza, a przede wszystkim nieudolności i marazmu za czasów Kaczyńskiego. Ale nie bijmy piany, rozmawiajmy na argumenty.
  Kogo PiS zaoferował Warszawiakom? Wrzutę z Opola, co Wisłę z Wełtawą myliła, co jako zaśmiecenie Warszawy pokazywała śmietniki z Grecji, co usiadła nad mapą Warszawy i przy linijce wykreśliła kilka linii prostych oświadczając takie linie wam pobuduję. Grunt Warszawy nie jest tak łatwy, oczywiście na wszystkim wszystko można pobudować, świadczy o tym Sankt Petersburg, ale on carem nie był. Grunt Warszawy to wiele kurzawek, z jedną taką spotkali się budowniczowie metra koło dzisiejszego Centrum Kopernika, która zalała nie tylko budowane stacje metra ale też tunel pod tym centrum. A ten sobie kreski postawił i merdał ogonkiem. Pojechał do Sofii, chyba po raz pierwszy zobaczył duże miasto i komunikację w nim i wracając ogłosił, że teraz będzie rozwiązania z Sofii w Warszawie stosował. Dziwisz się, że tak ładnie orbitował? Przegrał z kretesem aż głupio się uśmiechał. Kim teraz jest? Wypchnięto go razem z innymi nieudacznikiami co jak u Ferdka Kiepskiego ich wiedza na żadne stanowisko ich nie kwalifikowała. Diety tylko pobiera. Myślisz, gdyby Warszawiacy wykazali się takim idiotyzmem i go wybrali to by sobie lepiej z Czajką poradził, albo tej awarii by nie było? Czy Warszawa dostałaby wylot przez Marki na Białystok?
  Przez cały czas urzędowania Kaczyńskiego wpływało do domu gówno. Ścieki z tej części Warszawy spływały bezpośrednio do Wisły.
  Oczywiście po wybudowaniu rozwiązania każdy by chciał by wszystko było OK, a nie jest OK, bo Kaczyński, Kochański, Gronkiewicz Walz podejmowali nietrafne decyzje, zaś inżynierowie i wykonawcy nie wykonali tego jak trzeba. Tylko, że na tej liście Trzaskowskiego nie ma. Nie on podejmował decyzje, nie on budował, nie on nadzorował wykonanie.
 • @puuuq 17:44:49
  to prawda, ze Sabaton robi piosenki o wielu armiach, jednak po zrobieniu piosenki o Powstaniu Warszawskim (na co zwrócili im fani o sukcesie 40:1), osobiscie widziałem jak Sabaton przyjechał inkognito na obchody Powstania Warszawskiego na cmentarzu Powązkowskim - na takie coś nikt na pewno ich nie zmuszał i podejrzewam, ze nie jeżdżą na cmentarze wermahtu
 • @Zawisza Niebieski 18:10:28
  tuba PiS jest zła ale i tak nie umywa się do wcześniejszej tuby TVPO czy TVN - jakby dalej było TVPO, to byśmy tylko mieli do oglądania antypolskie filmy szwabskie jak np. "nasze matki, nasi ojcowie" gdzie szkaluje się zołnierzy AK, a który to serial za czasów PO kupiła TVPO od szwabów
 • @maricus 19:45:21
  niestety książki z żółtym tygrysem miały to do siebie, że nie raz przeinaczały fakty - oczywiście na ruską stronę - i nie ma się co dziwić, bo w końcu wydawane w prl-u
 • @Zawisza Niebieski 08:40:41
  a ten znów swoje - to Warszawą rządzi nieprzerwanie PO od kilkunastu lat, a ten sie czepia w imie POwskiej i Czajkowskiego propagandy, ze przecież kiedyś dawno temu też Kaczyński był Prezydentem. To nic, ze budowa była zaczęła się za PO i za PO skończyła ale Kaczyński winny - żenua
 • @goat 09:47:21
  no tak lepiej śpiewać piosenki z tekstem typu: "nienawidze słów, nienawidze słów" - taką piosenkę ówczesnego metalu polskiego słyszałem na przystanku owsikowym - to nie jest komercha a jaka wzniosła :P
 • @puuuq 16:26:24
  to nie jest pech mieszkańców stolicy tylko ich głuPOta

  i nie bredźcie, ze za wszystko odpowiadajainzynierzy, bo to politycy z naszej kasy wykładaja kasei jeśli nie potrafią sprawdzić, czy robota została poprawnie zrobiona i zabezpieczona, jeśli nie potrafiadopilnować, zeby były odpowiednio konserwowane te prace na lata - TO DO CZEGO ONI SIĘNADAJĄ, JAK NAWET NIE POTRAFIĄ PIENIĘDZY DOBRZE WYDAĆ???
  I tych baranów wybierali warszawscy POwcy, a Czajkowski mógł powiedzieć, ze nie odpowiada za awarisprzed roku ale teraz?!?!?! To juztrzeba byćwybitnym kretynem aby po takiej awarii doprowadzić za rok do bardzo podobnej! Pamietajmy, ze inżynierów, urzędników wybierają nie kto inny jak POlitycy I ZA NICH ODPOWIADAJĄ
 • piękny tekst 5*
  Chwała Bohaterom :) - jestem dumny że jestem Polakiem
 • @Zawisza Niebieski 08:40:41
  Notka na bardzo ważny temat ale wpadł pi-siur i zwekslował patriotyczny temat na gówniany temat.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:26:08
  i znów nic nie skumałeś :P
  przecież to sam Zawisza zaczął pierwszy o POlityce PiS-u, czym zjechał na czajkowski (gówniany) temat :D
 • @SolidarnyX 19:00:47
  Mało wiesz o metalu. O Owsiakowych przygłupach nie rozmawiam, bo szkoda mi czsu, a ten cały jego spęd to dopiero komercha
 • @SolidarnyX 19:07:05
  Jeślibyś dokładnie przeczytał całą dyskusję to na tematy g...niane przeszedł nasz niedoceniony piewca PiS Pan Krzysztof Wojtas. Oczywiście, że nie za wszystko odpowiadają inżynierowie, pewne decyzje podejmują politycy stąd winę po stronie politycznej należy szukać u prezydentów Warszawy Lechu Kaczyńskim i Hannie Gronkiewicz Waltz, a także pełniącym ważną rolę w decyzjach panu Kochańskim. Wszystko wskazuje na to, że w tym przypadku nie było zamachu ze strony sPiSkowców. Jednak politycy nie opierają się na własnej wiedzy, bo zwykle technicznej wiedzy mają niewiele a tę niestety inżynierowie i naukowcy techniczni w różnych zamawianych opracowaniach przedstawiają i na nich opierają się decyzje polityków.
 • @Zorion 19:15:44
  Prawda, chwała bohaterom bo dzięki nim budujemy naszą państwowość i dumę z bycia Polakiem.
 • @Zawisza Niebieski 16:41:37
  Oj Zawisza, jak byś choć czytał to co sam piszesz, to byś nie POwielał takich głuPOt ;) Kto to napisał? : "Tylko TVPiS pierze mózgi "narodowi głupiemu, co wszystko kupi" - tak, to Ty, i napisałeś to już w pierwszym swoim tu komentarzu, tak bardzo nie mogłeś wytrzymać i zmienić temat z ważnego i Patriotycznego (jak pisał Jarek Ruszkiewicz) o Wiznie na POlityczny.

  Co do reszty, to juz Ci napisałem wcześniej, a Ty dalej swoje głuPotki - ja sie nie będę powtarzał, Ty mozesz zostać ze swoimi ... :)
 • @goat 22:38:59
  tak, mało wiem o metalu ale wiem też, że jak ktoś chce tworzyć piosenki patriotyczne, to to po prostu robi a nie gada bzdurki "po co to i dla kogo" - powiedz lepiej po co i dla kogo tworzone są piosenki metalowe te nie patriotyczne?
  Ps. ostatnio słuchałem takiego nowicjusza metalowego, który sam na scenie przyznał, że pierwszy raz śpiewa przed publicznością - śpiewał tylko jak to mu źle na świecie i ogólnie miałem wrażenie z jego piosenki, ze tylko dać se w żyłe i nic więcej...
 • @Zawisza Niebieski 16:42:40
  Twoim "kolegom" na "niedorobieni".pl notka się nie spodobała. Skąd tam tyle antypolskich gnid?
  Muszę się nimi zająć bliżej :)
 • @SolidarnyX 21:06:19
  Już wystarczy, więcej razy z tobą nie będę gadał. Lepsze jest " ona czuje we mnie piniądz". Gdzie ty wynajdujesz takie utwory o strzelaniu w żyłę. Dla twojej wiadomości. Jest taki nurt w metalu który nazywa się depresion metal, jak i w muzyce i subkulturze występuje współcześnie EMO. Jak nie masz pojęcia o czymś to lepiej nic nie mów
 • @goat 23:13:49
  heh nie wiesz co napisać to uciekasz - nim całkowicie znikniesz to odpowiedz na wczesniej zadane pytanie - powtórzę: "powiedz lepiej po co i dla kogo tworzone są piosenki metalowe te nie patriotyczne?"
  abyś miał łatwiej, to dodam abyś podał jakąś wg ciebie najlepszą taką piosenkę - obaczymy jej tekst, jak i po co i dla kogo jest :)
 • @Pies na Trolle 21:08:35
  a ten znowu troluje - już tu wczoraj szybciej uciekałeś z podwiniętym ogonem niż się pojawiłeś :P

  jak to było? ;) "muszę się tobą zająć" - 4 godziny później: "nie będę się tobą zajmował" :P
 • @SolidarnyX 23:18:44
  Zajmę się tobą smarku, zajmę. Musisz jeszcze trochę poczekać bo są inni w kolejce.
  Widzę, że instynktownie ujmujesz się za swoimi kolegami od Gavrylenki :)))
 • @Pies na Trolle 04:40:27
  obiecanki cacanki :P

  najpierw zmień pampersa, potem przyjdź :D
 • @SolidarnyX 05:34:51
  Na razie zajmuję się twoimi kolegami :)

  https://piesnatrolle.neon24.pl/post/157528,czy-niepoprawni-pl-to-gniazdo-kapusi
 • @Pies na Trolle 05:57:10
  i znów uciekasz, tylko ogona nie zgub :P
 • @SolidarnyX 11:54:51
  A czego ty smarku oczekujesz? Tak jak już ci powiedział Pan Jarek, będziesz grzeczny to zostaniesz.
  I nie zawracaj gitary bo mam ważniejsze sprawy na głowie niż jakiś solidarny smark.
  EOT
 • @Pies na Trolle 11:59:29
  hahahahaha kolejny raz identyycznie sobie zaprzeczasz:

  "Zajmę się tobą smarku, zajmę.
  Pies na Trolle 10.09.2020 04:40:27"

  i zaraz potem:

  "I nie zawracaj gitary bo mam ważniejsze sprawy na głowie niż jakiś solidarny smark.
  EOT"

  Wyżej trolujesz identycznie - co za błazen :D

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930