Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
477 postów 11021 komentarzy

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Oczyszczalnia Czajka, pożywka dla propagandy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„- Pomysł przeprowadzenia tego kanału pod Wisłą to są jeszcze lata 2005-2006, czyli lata rządów PiS w Warszawie” - powiedziała w "Śniadaniu w Polsat News" Barbara Nowacka (KO)

Z pewnością kolejna awaria rurociągu przesyłowego ścieków pod Wisłą to duży problem dla dzisiejszych władz Warszawy. Ale by nie ulec praniu mózgu należy zadać sobie proste pytanie, czy można oskarżać właściciela za błędy konstrukcyjne posiadanego przez niego samochodu? Obecne władze odziedziczyły tę oczyszczalnię po poprzednich i jeśli za coś mają odpowiadać, to za błędy popełnione za czasów ich rządów.

Jeśli mamy obwiniać prezydenta Warszawy o awarię to musimy winnych szukać między poprzednimi prezydentami Lechem Kaczyńskim i Hanną Gronkiewicz Waltz.
 
Jak myślę wielu nie zdaje sobie sprawy jak wygląda przebieg procesu tworzenia takich inwestycji. Po podjęciu decyzji iż dany obiekt jest potrzebny opracowuje się różne projekty koncepcyjne, gdzie rozważa się za i przeciw różnych rozwiązań., Koncepcję dla tej inwestycji opracowywano od roku 1999 i rozważano dwa rozwiązania, dwie oczyszczalnie lub jedna i kolektor przesyłowy. Druga oczyszczalnia planowana była na terenach dawnej Huty Warszawa. Rozwiązanie z jedną oczyszczalnią przyjęto w 2005, za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego. W dużym stopniu zaważyły względy finansowe. Po wybraniu koncepcji, następuje faza przygotowawcza, projektowa a następnie wykonawcza (lata 2008-2012). W tym czasie wybiera się rozwiązania techniczne, wykonawców prac, dostawców rozwiązań, ale główne założenia są już dla projektantów „biblią”. Tego się już nie zmienia, chyba, że podjęta zostanie decyzja o przerwaniu inwestycji. Dziś wydaje się lepszą była budowa dwóch oczyszczalni ale ta przepadła. Niestety metoda łatania dziur rozwiązaniami prowizorycznymi często kończy się źle.
 
Czy była ona błędna? Tu zdania są podzielone, faktem dziś dającym się we znaki władzom Warszawy jest iż koncepcja swobodnego przepływu i może przyjęta technologia budowy kolektora okazała się błędna. Z pewnością druga awaria kolektora wskazuje iż pilnie należy powrócić do pierwotnego pomysłu budowania oczyszczalni na terenach huty, dziś Acelor Mittal, która przejęłaby ścieki z lewobrzeżnej Warszawy. Tyle, że najpierw należy przywrócić dotychczasową instalację do stanu użyteczności. Bo jak widać nawet przy dużym pośpiechu Warszawa trwałego rozwiązania nie może spodziewać się wcześniej niż za 5 lat.
 

 

Nie jest mądrym przypisywanie błędów technicznych politykom, choć często przy inwestycjach lubią się tymi inwestycjami chwalić, ale nie ma niczego gorszego jak sytuacja gdy to polityk podejmuje decyzje a nie specjaliści. To tylko propagandowe rozgrywki. Ale jeśli już chcemy przypisywać tę awarię Lechowi Kaczyńskiemu czy też Hannis Gronkiewicz Waltz, to najpierw trzeba rozstrzygnąć pytanie, co zawiniło koncepcja czy też wykonawstwo.

KOMENTARZE

 • Autor
  //czy można oskarżać właściciela za błędy konstrukcyjne posiadanego przez niego samochodu? //

  Na tym właśnie polega debilizm sekty PiS.
  Nawet tutaj jest pewien bloger, którego zawsze bardzo ceniłem, a stoczył się już do poziomu Huskego.

  O Trzaskowskim i jego partii można powiedzieć wiele złego i w większości będzie to prawda ale mentalności żydobolszewickiej pi-siura nie przeskoczysz.

  PO jest w dużo bardziej komfortowej sytuacji bo nic nie musi wymyślać, przekręty, kolesiostwo i nepotyzm PiS można obserwować codziennie. A ja ciągle czekam na program cela+. Doczekam się?

  PiS PO to jedno zło!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:25:17
  Mamy do czynienia nie z próbą rzetelnego ocenienia sytuacji a z czystą propagandą, która prawdy nie potrzebuje a uzyskania celów politycznych. Trzaskowski jest osobą zagrażającą PiS, oni się go boją. Stąd na wszelkie sposoby chcą go oczernić, oskarżyć nawet za potop z czasów Noego.

  Co bym o nim nie myślał to osoba, która jeszcze PiS dużo krwi napsuje.
 • @Zawisza Niebieski 15:44:08
  //Co bym o nim nie myślał to osoba, która jeszcze PiS dużo krwi napsuje.//

  Właśnie dlatego sam na niego głosowałem i namawiałem innych skoro nie było alternatywy :)
  Wszystko co mogłoby popsuć piękną harmonię PO PiS jest dla Polski bezcenne.

  Niektórzy idioci spod znaku PiS uznali, że "kocham PO". No ale to pi-siurscy idioci są, którzy już nawet się nie kryją, że budują Polin. :))
 • Wybór rozwiązania: oczyszczalnia na lewobrzeżnej Warszawie czy przesył do Czajki?
  "Dziś wydaje się lepszą była budowa dwóch oczyszczalni ale ta przepadła. "

  Dlaczego przepadła?
  Bo to deweloperzy zdecydowali.
  W kwietniu 2006 roku, włoska firma deweloperska Pirelli RE stała się posiadaczem 75 % udziałów Pekao Development i przekształciła się tym samym w Pirelli Pekao Real Estate.
  Ta firma deweloperska była zainteresowana terenami w okolicach Huty Warszawa, które były brane pod uwagę jako teren ewentualnej lewobrzeżnej oczyszczalni ścieków.
  A kto był prezesem włoskiego Pekao SA?
  Grandziarz z "Małej Sycylii", niejaki Jan Krzysztof Bielecki i to on optował za przeznaczeniem tych terenów pod deweloperskie inwestycje, co w konsekwencji doprowadziło do budowy kolektorów pod dnem Wisły.
 • @35stan 17:12:47
  Akurat znam okolicę. Otulina Huty to ogromne obszary zalesione lasem mało przemysłowym tam naprawdę jest wiele miejsca, gdzie można taką inwestycję zrealizować. Nie wiem o jakich obszarach pod zabudowę deweloperską Pan pisze. Tam deweloperzy nie inwestują, przynajmniej teraz. Sąsiedztwo huty, która pracuje na pół gwizdka, ale pracuje a także wysypiska na Klaudynie, oraz sąsiadujących z nim firm sortujących śmieci to mało ciekawy obszar dla deweloperów. Tak więc nie wiem o czym Pan pisze. Miejscowości Łomianki, Buraków, mieszczące się przy Wiśle to zabudowa do 12 m.
 • @ Autor, All
  "to najpierw trzeba rozstrzygnąć pytanie, co zawiniło koncepcja czy też wykonawstwo."

  Wykonawstwo - tak wynikałoby ze schematu, który kiedyś zamieścił Szanowny Repsol.
  Na dnie tunelu o okrągłym przekroju położono równolegle dwie rury w półokrągłej obudowie. Gdy tylko jedna rura była wypełniona ściekami obudowa obróciła się wewnątrz okrągłego tunelu. Cięższa/wypełniona ściekami rura poszła na dół, pusta do góry... układ zaczął się skręcać i pękać.
  To wynikało z tego schematu.

  5*

  Ukłony
 • zamiast się oczerniać powinni szukać rozwiązania.
  Błędem rządzących i polityków jest to iż taki stan przez tyle lat panuje. Warszawa ponieważ rozwija się w wielkim tępię i tak potrzebuje jeszcze jednej oczyszczalni która powinni budować już teraz. Nawet dziecięca logika wskazuje że powinna być budowana po przeciwnej stronie wisły względem Czajki. W ten sposób będzie można zlikwidować rury przepływowe pod Wisłą. Tu nie ma innej rady. Poronione dawne plany przerzucania "gówna" na druga stronę Wisły należy zlikwidować budując drugą, prawdopodobnie mniejszą oczyszczalnię dla Warszawy.
 • @Stara Baba 19:11:32
  Dokładnie tak jest. Połączenie między oczyszczalniami powinno być zachowane, ale niezbędna jest nowa, po Warszawskiej stronie Wisły. I to trzeba robić jak najszybciej. Niestety, z tego co patrzę to politycy bardziej interesują się wygrywaniem własnych przewag politycznych niż rozwiązaniem problemów.
 • @Zawisza Niebieski 20:13:38
  "ale niezbędna jest nowa, po Warszawskiej stronie Wisły."

  Obie strony są warszawskie... :-)
 • @Jasiek 21:00:39
  Nie, Warszawiacy określają stronę warszawską i praską. Tak jak w Warszawie jest starówka, w innych miastach stare miasto. Taki lokalny język.
 • Trochę nie na temat ale
  ubawiło mnie
  https://www.salon24.pl/newsroom/1073445,jaroslaw-kaczynski-na-wakacjach-joachim-brudzinski-zabral-go-na-wyspe

  Kaczelnik, żeby ulżyć Czajce pojechał objąć w posiadanie wyspę, którą dostał "w wieloletnią dzierżawę". Wybuduje tam ośrodek wędkarski, gdzie będzie gościł swoich kapciowych.
  Jeden chyba wyleci z roboty bo zapomniał zmienić kaczelnikowi pieluchę. Zdjęcie roku :)
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:25:36
  Ja myślałem, że z tą wyspą kaczelnika to żart ... ;-DDD

  Pozdro!
 • @Zawisza Niebieski 21:05:30
  OK - dzięki za info :-)
 • @Zawisza Niebieski 17:46:16
  "Akurat znam okolicę. "
  Ale historii związanej z bojami o te tereny już nie znasz.


  https://www.domiporta.pl/poradnik/1,126867,7077672,Wielka_klotnia_o_bloki_przy_Hucie_Warszawa.html
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:25:17
  Ani PiS, ani PO, bo to żydokomuna, ale winnym za spuszczanie ścieków do Wisły jest Trzaskowski.

  Bo to za jego kadencji jako prezydenta Warszawy, to już druga taka sama awaria i nic nie robił, by temu zapobiec.

  A jeszcze zatrudnił szwabów za 61 milionów, którzy gówno zrobili w tej sprawie.

  Ale Warszawiakom ten szwabski i Sorosa sługus odpowiada.
 • @Pyra z Wildy 10:03:10
  Niestety nie nie mogę się z Tobą zgodzić.
  Takiego knota dostał w spadku. Gdyby Jaki został prezydentem byłoby dokładnie tak samo.
  Tylko pi-siury darli by mordę na kogo innego.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:14:50
  Żale to do Hajki Bufetowej i do ryżego folksdojcza premiera, bo to oni otwierali tą puszkę pandory i przecinali wstęgi.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:14:50
  PiS nie miał żadnej kontroli technicznej, przy budowie tego szamba, tylko PO i Hajka Bufetowa, jako prezydent Warszawy i ryży folksdojcz jako premier.
 • @Jasiek 17:59:02
  https://www.salon24.pl/u/ae911truth-org/1073298,czajka-trzaskowski-ujawnil-ze-byly-bledy-projektowe-i-wykonawcze Salute .
 • @Jasiek 17:59:02
  "Gdy tylko jedna rura była wypełniona ściekami obudowa obróciła się wewnątrz okrągłego tunelu. Cięższa/wypełniona ściekami rura poszła na dół, pusta do góry... układ zaczął się skręcać i pękać."

  Taka komkluzja nie powinna wynikać tylko ze schematu(narysować można wiele i napisać także) ale powinna być poparta obliczeniami.
  Aby do takich ruchów dochodziło, to siły tarcia warstwy betonowej, która otaczała rury o powierzchnię tunelu, musiały by być mniejsze od siły grawitacyjnej wynikającej z masy kolektorów z betonową obudową i różnicy wysokości środków ciężkości oby części : tej z kolektorem wypełnionym ściekami i tej z opróżnionym kolektorem.

  Trzeba by też rozważyć inną możliwą przyczynę awarii.
  Po awarii zeszłorocznej były wypowiedzi o awarii spowodowanej bardzo wysokim ciśnieniem(wypowiadano się o "wybuchu").
  W normalnej pracy takiej instalacji syfonowej jaka tam istnieje(przy istniejącej geometrii tej instalacji) panuje ciśnienie maksimum około 3 bar.

  Kolektory ułożone w tunelu podziemnym i pod dnem Wisły wykonane są z rur GRP(materiał w postaci żywicy termoutwardzalnej i piasku kwarcowego wzmocnionego włóknem szklanym).
  Do łączenia rur i kształtek, stosuje się łączniki z pełnoprofilową, zintegrowaną uszczelką, wklejoną w łącznik na całej jego długości. Tak wykonane łączniki gwarantują niezawodną szczelność połączenia nawet przy bardzo wysokim ciśnieniu.
  Rury GRP zaprojektowano tak, aby pochłaniały 40% uderzenia hydraulicznego bez zwiększania klasy ciśnienia. Rury GRP ze względu na swoje właściwości materiałowe posiadają lepsze parametry absorpcyjne uderzenia hydraulicznego w porównaniu z rurami stalowymi i żeliwnymi.
  Minimalne ciśnienie nominalne to 6 bar a ciśnienie próbne to 12 bar.
  Ciśnienie niszczące jest jeszcze większe od próbnego.
  Takie olbrzymie ciśnienie mogło być tylko wynikiem uderzeń hydraulicznych a uderzenia mogły być efektem błędów w obsłudze(zbyt mały czas zamykania i otwierania zasuw w komorach: wejściowej (Farysa) i wyjściowej(Świderska) i to wielokrotnie powtarzanych.
 • @35stan 10:45:55
  Nie tylko . Partactwo można zobaczyć , niestety tego nie uda się naprawić . Salute . https://www.youtube.com/watch?v=SRaBrwUr4Kg&feature=youtu.be&t=141
 • @Pyra z Wildy 10:23:33
  Ale problem leży u źródła. Kolejny fan Kaczelnika się objawił. Ja ostatnio trochę z Grekami się "bujałem". Tam qrwa jest nazywana qrwą
 • @Pyra z Wildy 10:34:03
  A nie wymyślił tego twój idol? Pachołek spod Odessy kalkstein? Kolejna maska opadła
 • Tak się zastanawiam i myślami wracam do 2005
  Kiedy to Kaczyński wraz z doradcami podejmowali decyzję o budowie tego nieszczęsnego kolektora była przecież Czajka 1, można było wtedy wybudować podobną oczyszczalnie po stronie Warszawskiej, choć kolektor przesyłowy między tymi oczyszczalniami by się przydał, gdyż umożliwiłby czasowe ograniczanie działania jednej z nich, np. dla remontów.

  Z tego co pokazał Repsol, czytałem opinię iż winę ponosi, przynajmniej w pewnym stopniu zastosowana technologia syfonu, która dobra jest dla przesyłania wody ale nie przy ściekach zawierających frakcje stałe sprawia problemy.
 • @Wican 13:44:56
  "A nie wymyślił tego twój idol? Pachołek spod Odessy kalkstein? Kolejna maska opadła"

  Taki jestem kaczysta, jak ty Eskimosem.

  Poczytaj moje blogi, bo szkoda czasu by Ci tłumaczyć.
 • @Zawisza Niebieski 14:14:52
  Historia tego przekrętu zaczęła sie za prezydentury P.Piskorskiego : https://tustolica.pl/sciekowy-kryzys-warszawy-ostrzegalismy-setki-razy_80278 Oczywiście POPIS i tak wyciągnął z swoje .Salute .
 • @All
  Już były doradca Tuska dogaduje się z z Trzaskowskim . POPIS zawsze zwycięża . "W związku z prośbą Prezydenta Rafała Trzaskowskiego Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o udzieleniu pomocy dla miasta stołecznego Warszawy. Jutro odbędzie się spotkanie sztabu kryzysowego w Kancelarii Premiera" - napisał Dworczyk na Twitterze. Salute :))))) https://www.salon24.pl/newsroom/1073657,nowe-informacje-ws-awarii-czajki-premier-udziela-wsparcia-warszawie
 • @Repsol 21:37:03
  https://www.salon24.pl/u/ae911truth-org/1073660,czajka-co-nalezy-zrobic Salute : )))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 10:14:50
  Jednak ten Poznaniak ma trochę racji. Po pierwszej awarii Trzaskowski powinien wezwać niezależnych ekspertów i zbadać czy ta instalacja nie jest knotem technicznym. Polityków jednak bym nie obciążał bo to najczęściej dyletanci potrafiący tylko kłamać z mównicy, jedyne co od nich bym oczekiwał to posiadanie odwagi żeby znaleźć winnego. Na pewno są projekty i nazwiska projektantów, są wykonawcy którzy to budowali. Myślę że nie jest wielkim problemem stwierdzić kto spartolił. Wreszcie powinna powrócić odpowiedzialność za wykonaną robotę i odpowiedzialność za nadzór budowlany.
 • @Wican 13:44:56
  Pyra nie jest pi-siurem.
 • @marek500 09:57:15
  Dzień przed awarią wystawiona została ekspertyza przez niezależnych ekspertów z dwóch poplskich uczelni technicznych iż wszystko ejst w porządku. W najbliższych dniach eksperci będą spotykali się z prokuratorami.
 • @Zawisza Niebieski 10:50:58
  W sumie dobra wiadomość, ale zależy gdzie był błąd. Zakładając że ci specjaliści wydali pozytywną opinię na kogoś prośbę to interesujące jest czy błąd był w projekcie czy w realizacji. Jeżeli w projekcie to nic im się nie stanie i sprawa będzie umorzona. Jeżeli rzeczywisty błąd był w realizacji to będziemy mieli spektakl sprawności prokuratury pisowskiej. Co tu pisać jakaś fuszera musiała być bo dwie takie awarie to nie przypadek. Nie chcę być złym prorokiem ale nie zdziwię się jak po usunięciu tej awarii w niedługim czasie będzie następna.
 • @marek500 11:11:42
  Są różne opinie, czytałem taką, że błędem było zastosowanie syfonu który jest dobry dla czystej wody (na tej zasadzie akwedukty w Rzymie budowano, ale nie dla ścieków. Ale na ile to prawda, to nie wiem. Czytałem wypowiedź jednego z PiSowców, że podobny syfon jest gdzieś w świecie, ale na ile to prawda?

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930