Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
513 postów 11633 komentarze

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

PAP: mamy potencjał, by móc wykonać...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

PAP: Gadomski: mamy potencjał, by móc wykonać 15-20 tys. testów na dobę

 
Pracujemy nad zwiększeniem wydajności laboratoriów już przeprowadzających testy na koronawirusa i nad uruchomieniem kolejnych; dziś jest robionych około 5 tys. testów dziennie, ale wydaje się, że mamy potencjał, by móc dojść do 15-20 tys. testów na dobę - stwierdził wiceszef MZ Sławomir Gadomski.
Pytany w środę w Polsat News ile jest obecnie w Polsce laboratoriów do wykonywania testów na obecność koronawirusa, wiceminister Gadomski odpowiedział, że "zaczynaliśmy tak naprawdę od kilkunastu laboratoriów; dzisiaj funkcjonujących laboratorium jest ponad 45".
Zapewnił, że "będą się otwierać kolejne". "Aczkolwiek teraz pracujemy (...) projektowo nad tym, żeby zwiększyć wydajność tych laboratoriów, które dzisiaj w sieci mamy" - dodał.
Gadomski zapowiedział, że jeszcze w środę zostanie formalnie powołany przy ministrze zdrowia zespół projektowy, który "będzie miał zapewnić, by ta sieć, która dziś funkcjonuje, zwiększyła swoja wydajność".
"Bo wydaje się po analizach, które przeprowadzili eksperci, diagności laboratoryjni, lekarze, że można zwiększyć wydajność tych punktów, które dzisiaj funkcjonują. I przede wszystkim teraz - przez najbliższe dni - będziemy pracować nad tym, żeby te punkty zwiększyły wydajność, jednocześnie otwierając nowe" - powiedział wiceminister zdrowia.
Zaznaczył, że prowadzone są "dość intensywne rozmowy z Polską Akademią Nauk, która jest przygotowana i ma w Polsce 67 aparatów do badań genetycznych". "Rozpoczynamy rozmowy z policją - i tutaj z laboratoriami kryminalistycznymi, które są gotowe do badania materiału ludzkiego praktycznie od razu. Rzeczywiście po to, żeby móc rozszerzać tę sieć" - wyjaśnił.
"Dzisiaj realizujemy około 5 tys. testów dziennie. Ta wydajność jeszcze jest większa. Wydaje się, że z tej skali laboratoriów, które mamy, mamy potencjał na to, żeby móc dojść do 15-20 tys. testów na dobę" - powiedział Gadomski.
Pytany o rekomendację Ministerstwa Zdrowia w sprawie egzaminów ósmoklasistów wiceminister odpowiedział, że we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej resort zdrowia będzie musiał za ponad tydzień, w okresie Świąt Wielkanocnych, wydać rekomendację w tej sprawie. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ mok/
p.s. od Zawiszy Niebieskiego
W Hiszpanii, kraju o populacji 10 mln większej niż w Polsce dziś wykrywa się ok. 12 tys. zarażonych dziennie. Ich celem jest 80 tys. testów dziennie.
 
 

KOMENTARZE

  • Obecnie, to wygląda
    na pozakonstytucyjny stan nadzwyczajny.

    Polecam prawniczy tekst. Autor nie jest ani PiSIorem, ani POpapranym.

    https://konserwatyzm.pl/bala-wybory-w-czasach-nadzwyczajnych/

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930