Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
506 postów 11344 komentarze

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Co emigranci mieli rodakom w ojczyźnie do powiedzenia?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Trzeba powiedzieć, że w tych wyborach Polonia bardzo aktywnie wzięła w nich udział. Warto przeanalizować, co mieli nam do powiedzenia.

Bezsprzecznie, każdy z tych, których prawo uznaje za uprawnionych do głosowania na kandydatów do sejmu, senatu ma prawo głosować na partię, która występuje na listach wyborczych i dla jego patriotyzmu nie ma znaczenia czy wybierze partię realizującą interesy USA – PiS, korporacji zachodnich – PO, jedyną partię konserwatywną w Polsce jaką jest Konfederacja, jedyną partię deklarującą się jako lewica – Lewicę, czy też PSL, partię, która z każdym pójdzie w tany za kilka stanowisk.
 
Problemem jest na jakiej podstawie ludzie ci wyrabiają sobie pogląd na temat sytuacji w Polsce, czy są to obserwacje własne dokonywane na podstawie własnych doświadczeń w kraju, czy też na podstawie propagandy mediów będących tubą tego lub innego ugrupowania. Popatrzmy na wyniki wyborów Polonii w różnych krajach. Tu, w zakresie danych oprę się na artykule publikowanym w Buisiness Insider Polska a także innym, do którego link zamieściłem poniżej.
Generalnie w decyzjach wyborczych Polonii PiS przegrywa z KO w stopniu znaczącym bo aż  39 do 25. KO wyraźnie wygrywa w państwach europejskich i tym znaczniej im bliżej naszych granic znajduje się to państwo. KO pokonało PiS w krajach takich jak Czechy, Niemcy, Węgry, Ukraina, Włochy, Wielka Brytania, Francja… W niektórych krajach jak np. Wielka Brytania, PiS pokonała nawet Lewica, na Islandii lewica pokonała obie partie PO-PiS.
 
Tradycyjnie PiS wygrywa wśród Polonii Ameryki płn. nad przyczyną tego, też warto się zastanowić. Zwycięstwo PiS odnosi też w Angoli i Iraku, ale słaba to pociecha. Polonii PiS wyraźnie nie przekonuje.
 
Polonia mieszkająca za naszą wschodnią granicą, Białoruś, Litwa, Ukraina głosowała jak Polonia, zza zachodniej naszej granicy. Wygrywa KO wygrywa z PiS. Kazachstan, gdzie jak wiemy wiedzę o kraju czerpią z polskojęzycznych mediów redemptorystów zdecydowane zwycięstwo przyznano PiS. 
 
Ciekawe również wyniki za granicą osiąga Konfederacja, 11,40% w stosunku do 6,81 w wynikach oficjalnych. Polonia bardziej ufa Konfederacji niż to wynika z wyniku ogólnego. Wśród Polonii słabo przędzie tylko PSL.
 
Warto z tego wyciągnąć jakieś wnioski, bo mogą być one pomocne na przyszłość. Mnie nasuwają się następujące. Podobnie jak wśród ludzi z wyższym wykształceniem wśród Polonii PiS osiąga słabe wyniki. Można tu zwrócić uwagę na fakt iż tak jak ludzie o wyższym statusie materialnym tak i Polonia to ludzie, którzy widzieli jak żyje się w innych krajach, a wiedza ta PiS nie służy. Polonia znacznie mniejszą uwagę zwraca na obietnice socjalne PiS, bo po prostu ich te obietnice nie dotyczą, a zdają sobie sprawę, że takie wydatki powodują zmniejszenie puli pieniędzy na inne cele. Zależność im bliżej do kraju tym mniejsze poparcie dla PiS można wyjaśnić faktem iż ta część Polonii znacznie częściej kraj odwiedza (niższe koszty i czas transportu) i na własne oczy może porównać to, co jej przedstawia papka medialna z rzeczywistością. Wysokie notowania PiS w krajach Ameryki północnej wiązał bym z dużym wpływem na tę Polonię polskojęzycznych mediów redemptorystów. To oni w dużym stopniu kształtują wizerunek Polski w tamtych kręgach, zaś duże koszty, czas potrzebny na przelot do kraju, powoduje iż znaczna część wyborców nie może skonfrontować tego, co w mediach słyszą z rzeczywistością jaką mamy w kraju. Media redemptorystów są szczelne dla informacji o licznych aferach jakie miały miejsce w czasie prac poprzedniego sejmu.
 
Polonia w swych poglądach jest konserwatywna. Bóg, Ojczyzna, tęsknota za krajem, nawet tym wyimaginowanym to dla niej znaczące wartości. Tym myślę, że można tłumaczyć znacznie wyższe poparcie dla Konfederacji niż uzyskała ona w wyniku zbiorczym. Polonia zaczyna rozumieć iż PiS to nie jest partia konserwatywna, a tylko partia, która próbuje zagospodarować ten elektorat. Rozumienie tego faktu przy mądrym prowadzeniu polityki, wygaszaniu polityków o skrajnych poglądach, często śmieszących, lub wywołujących złość u Polaków może być drogą do trwałego powrotu opcji konserwatywnej na salony naszej polityki.
 
Wysokie poparcie dla Lewicy można tłumaczyć niemrawym działaniem KO jako opozycji. Jak widzimy, ci politycy KO, którzy byli aktywni z powodzeniem konkurowali z politykami PiS, za którymi stały media zależne od PiS, opanowane przez PiS media narodowe. W mojej opinii, pozostawienie KO w rękach Grzegorza Schetyny, byłoby dla tej partii równią pochyłą prowadzącą to ugrupowanie na śmietnik historii.
 

Czy Polonia powinna posiadać prawo do głosowania? Z pewnością ta, co utrzymuje kontakt z krajem tak. Ale uczciwie by było, opcja na jaką głosowałeś wygrała wybory, wracaj do kraju, razem z nami ponoś konsekwencje dokonanego wyboru. Bo nie jest uczciwym urządzić komuś mieszkanie, a potem powiedzieć ze wszelkimi problemami to baw się sam. 

źródła danych:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wyniki-wyborow-2019-jak-glosowala-zagranica/k8fq9l4

https://dziennikzachodni.pl/polacy-poza-granicami-kraju-wybierali-koalicje-obywatelska-i-lewice-tylko-polonia-w-usa-tradycyjnie-glosowala-na-prawo-i/ar/c1-14500463

https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/wyniki/sejm/pow/149900

 

KOMENTARZE

 • Autor
  Zawiszo,

  Pisze Pan jak głosowali Polacy za granicą i całkowicie pomija Rosję. Aby Pańska notka była bardziej obiektywna poprosimy o omówienie spojrzenia na sprawy polskie wyborców na wschód od Buga. Myślę nawet, że Pan tę stronę świata świadomie pomija.

  Pozdrawiam.
 • @AgnieszkaS 19:26:38
  Nie, pani Agnieszko, ale danych dla Rosji nie znalazłem. Znalazłem dla Ukrainy, KO 40%. PiS 28.8%, czyli tak jak Polonia Europy. Linki do materiałów źródłowych podałem w źródłach. Ale jak znajdę dane dla Rosji postaram się uzupełnić.
 • @AgnieszkaS 19:26:38
  Pełne dane dotyczące głosowania w Rosji znajdzie Pani w tym linku:
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wyniki-wyborow-2019-jak-glosowali-polacy-w-rosji/j9yqst9
 • @AgnieszkaS 19:26:38
  Agnisia, ignorantki...
  To nie o Rosji trzeba pisać bo tam jest stosunkowo mało Polaków.
  Białoruś, Litwa, Ukraina i Kazachstan.
  Stamtąd Pislam obiecywał sprowadzić Polaków a za to rozdaje żydkom, nie znającym języka polskiego paszporty w TelaViv.
  Ogarnij się jak nie chcesz, żeby Polacy tu rozjechali. Albo wracaj na niepopkai.
 • Dla tych, co chcą sprawdzić wyniki dla polonii w różnych krajach
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wyniki-wyborow-2019-jak-glosowali-polacy-w-rosji/j9yqst9

  Białoruś, Litwa tak jak reszta Europy, Kazachstan poparł PiS.
  Kazachstan znowu potwierdza to co napisałem dla USA/Kanady. Tam również duży wpływ mają polskojęzyczne media redemptorystów.
 • @Zawisza Niebieski 19:34:43
  Zaskoczyło mnie, że Polacy na Ukrainie głosowali w większości na KO - 40%.
 • Myślę, że Pańska naliza jest błędna.
  "Wysokie notowania PiS w krajach Ameryki północnej wiązał bym z dużym wpływem na tę Polonię polskojęzycznych mediów redemptorystów."/ Zawisza/

  Głosowałam na PiS ale nie ze względu na media Redemptorystów. Nie ma z tymi mediami nic wspólnego. Dodam jeszcze, że moje poglądy nie są poglądami konserwatywnymi. Myślę, że tylko mała grupa emigrantów w USA związana jest z Radiem Maryja. W większości to są ludzie starsi, którym trudno jest podróżować do polskich konsulatów na głosowanie.

  Powiem uczciwie: głosowałam na PiS ze względu na ich rozwiązania gospodarcze. Dlatego, że tylko silna gospodarka i zapewnienie bytu narodowi decyduje o samostanowieniu. Żaden kraj na tym świecie nie jest w stu procentach suwerenny, a ci, którzy twierdzą, że takie kraje istnieją, kłamią.
 • @AgnieszkaS 20:21:57
  Dlatego uznałem iż warto te wyniki przeanalizować i pokazać czytelnikom. Co do przyczyn jakie Pani uznała iż warto głosować na PiS dla mnie są przyczynami dlaczego nie głosowałem. Ja pracuję w inwestycjach infrastruktury i wiem, że za PiS zawsze to leżało i leży teraz. A bez inwestycji w infrastrukturę, szczególnie drogi w tym kolejowe, w czasie gdy trwa walka "o szlak jedwabny", czyli transport towarów z Chin do Europy Zachodniej, który bez inwestycji przegramy gospodarka rozwijać się nie będzie. Niestety, jak podałem w poprzednim moim tekście, realizowane są kontrakty przygotowane jeszcze za PO-PSL, nowych PiSiewicze poprowadzić nie potrafią.
 • Ciągle ta propaganda
  "Podobnie jak wśród ludzi z wyższym wykształceniem wśród Polonii PiS osiąga słabe wyniki. Można tu zwrócić uwagę na fakt iż tak jak ludzie o wyższym statusie materialnym tak i Polonia to ludzie, którzy widzieli jak żyje się w innych krajach, a wiedza ta PiS nie służy. "

  Należy też zauważyć, iż chociaż najwięcej bandytów jest wśród ludzi upośledzonych umysłowo lub emocjonalnie, to jednak skłonność do strzyżenia baranów, przekrętów i wyrafinowanego złodziejstwa rośnie wraz z wykształceniem.

  O zachodnim blichrze i mentalności interesownych napisałem
  https://interesariusz.neon24.pl/post/151136,quo-vadis-vox-populi-16-wojna-o-nasze-dusze

  trzeba tylko jeszcze zauważyć, iż owi zbiegowie (emigranci) chyba nie są zbyt mądrzy, bo Polska może podążać za zachodnim dobrobytem pod rządami PiS, a pod innymi nie. Ale zbiegom, a i tubylcom, udało się wmówić coś przeciwnego.

  Nieszczęsny kraj, mający tak rozmnych inaczej uprawnionych do głosowania.
 • @AgnieszkaS 20:21:57
  Ale ciekawi mnie Pani Agnieszko o jakich ciekawych rozwiązaniach gospodarczych PiS Pani mówi? Dam przykład gospodarczego niszczenia spółek skarbu państwa. Jeśli Pani poszuka jak często zmieniają się prezesi w głównych spółkach skarbu państwa. Tam prezes rządzi nie dłużej niż rok a często kilka miesięcy. Człowiek nie ma czasu by nawet zapoznać się ze stanem spółki, nie mówiąc o zrealizowaniu swojej myśli i przychodzi nowy. Jest to typowa destrukcja firmy, a chodzi po prostu o pieniądze.

  Proszę, niech Pani przeczyta sobie to:
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1698178,1,karuzela-stanowisk-w-panstwowych-spolkach.read
 • @AgnieszkaS 20:21:57
  niestety, polscy wyborcy o tym nie wiedzą, szczególnie ci wykształceni z wielkich miast.
 • @Zawisza Niebieski 21:00:10
  u mnie w spółdzielni jest dokładnie tak samo,

  do tego zmuszają przejęte idiotyczne przepisy (np. o służbie publicznej),

  otóż na stanowisku prezesa trzeba zatrudnić fachowca, a każdy fachowiec to złodziej, po to został fachowcem.
 • @interesariusz z PL 21:03:31
  Panie interesariuszu, czyżby Pan był młodym niewykształconym z małej wsi? Określenie, które Pan użył PR PiS wymyślił nie potrafiąc przekonać ludzi młodych i wykształconych, a nie potrafił ich przekonać, bo PR PiS opiera się na zasadzie "Naród głupi wszystko kupi". Otóż młodzi wykształceni nie chcą tego kupować.

  Ja obracam się na styku przedsiębiorstwa zagraniczne realizujące inwestycje, przedsiębiorstwa polskie, odbiorcy inwestycji, po żadnej stronie nie ma aniołów. ale by mówić, że jeśli ktoś jet fachowcem to musi być złodziejem to uważam iż jest bardzo grubą przesadą.
 • @Zawisza Niebieski 21:23:06
  Niestety, każda partia stosuje zasadę "naród głupi wszystko kupi", i jak możemy zaobserwować, celującymi w tym zadaniu są niePiSowcy.

  Ja nie pisałem o fachowcach zajmujących się inżynierką (chociaż też mam w tej sprawie dość podobne zdanie, wystarczy popatrzeć na produkty), tylko o fachowcach zatrudnianych na stołki.

  W spółdzielni mieszkaniowej każdy prezes to złodziej, bo takie jest prawo, i takie są oczekiwania członków spółdzielni. Im dłużej ktoś pracuje, tym większej wprawy nabiera w złodziejstwie.
 • @interesariusz z PL 21:35:32
  Moje doświadczenia z PiS są jednak takie, że to oni celują w zasadzie, naród głupi wszystko kupi. Przecież to zdanie powiedział nikt inny jak polityk PiS. Jak napisałem, przekręty robią nie tylko polscy fachowcy ale fachowcy ze wszystkich krajów. Drobne, małe, często wymuszone przez idiotę, co stanowisko nad nimi otrzymał. Myślę, że gdyby mi się zebrało na wspominki, to długie godziny mógłbym opowiadać o drobnych przekrętach na różnym poziomie. No ale na całe szczęście wyrosłem w czasach, gdy dzieci uczyło się o pewnych sprawach nie rozmawiać i nikt mnie do takich wspominków nie zmusza. Zabiorę je ze sobą do grobu.

  Pewne przekręty wymusza środowisko, pewne przekręty są po prostu wpisane w kulturę danego obszaru. Wystarczy porównać kulturę wschodu Polski i zachodu. Na zachodzie liczy się pieniądz. Przychodzisz, płacisz i rządasz. Na wschodzie pieniądz gdzieś tam w tle istnieje, ale nie jest istotny. Tam liczy się, ty mi pomożesz, ja ci pomogę, ale spróbuj mnie oszukać, to nawet gdy będziesz umierał z głodu na mej wycieraczce bułki nie dostaniesz. Która lepsza? Nie wiem. Obie wpisane są w kulturę ludzi, którzy tam żyją.
 • @interesariusz z PL 20:59:10
  „Należy też zauważyć, iż chociaż najwięcej bandytów jest wśród ludzi upośledzonych umysłowo lub emocjonalnie, to jednak skłonność do strzyżenia baranów, przekrętów i wyrafinowanego złodziejstwa rośnie wraz z wykształceniem.”

  Bzdura kompletna. Ktoś jest albo uczciwy, albo nie i wykształcenie nie ma tutaj nic do rzeczy. Bandyta ubrany w garnitur nie przestaje być bandytą, co nie znaczy że został bandytą, bo jest wykształcony.
 • Holandia
  https://polonia.nl/2019/10/14/wybory-2019-holandii-koalicja-obywatelska-zdecydowanym-zwyciezca-lewica-nr2/
 • Niech głosują
  Ale po wpłaceniu rocznych składek ZUSu, jak również podatku za ostatni rok do polskiego fiskusa.
 • @reflexión 23:59:30
  Taka jest prawda, gdy usuniemy wpływ łapówek z naszej kieszeni jakimi są wszelkie 500+. Gdy Polakom zdjąć okulary z napisem "PiS da" ocena kraju diametralnie się zmienia. Choć powiedzmy sobie, w mojej ocenie poparcie dla Lewicy jest obiawem rozpaczy, przy tej ordynacji wyborczej naprawę nie ma na kogo głosować.
 • Emigranci i ich emerytury
  "Ale po wpłaceniu rocznych składek ZUSu, jak również podatku za ostatni rok do polskiego fiskusa."/reflexión/

  Po latach pracy za granicą krytykowaniu na tym forum Polacy powracają do kraju i w Polsce są im wypłacane przez ZUS te zagraniczne emerytury. Znalazłam dane z roku 2014 (Gazeta Wyborcza), które mówią o 65,5 tys. emerytur. Liczba emerytur zagranicznych rośnie a sumy te nie są dla gospodarki polskiej bez znaczenia.

  Szowinistom, którzy najchętniej zlikwidowaliby ZUS i unicestwili emerytów i rencistów, pragnę przekazać, że korzyści dla gospodarki narodowej płynące z wypłacanych emerytur są wieloaspektowe i przewyższają sumę wypłacanych świadczeń.
 • @Zawisza Niebieski 00:17:53
  "Taka jest prawda, gdy usuniemy wpływ łapówek z naszej kieszeni jakimi są wszelkie 500+."/Zawisza/

  Gdyby nagle przestało się wypłacać 500+, tudzież inne "łapówki", jak to Pan określa, natychmiast Pan by zaobserwował jak to wygląda kiedy "kurczy" się gospodarka.

  Zmniejszanie podatków dla przedsiębiorców nie przekłada się w inwestycje i najczęściej korzystają na tym giełdowi inwestorzy, przy tym cierpi cały naród.
 • @Zawisza Niebieski 21:48:14
  //Przychodzisz, płacisz i...... rządasz.//

  A ja ŻĄDAM .....szacunku do j.polskiego,bo ty ponoć reprezentujesz tych świetnie wykształconych z dużych miast.
  A i nawet jako funkcyjny , swoimi "tekstami" reprezentujesz portal.
  A jak go reprezentujesz to widać.
  Myślę że podałem ci tu jak na tależyku setny przykład twojego ....ego
  Dno !!!!
  Dno dna !!!!
  ps.

  a zapomniałem....... to tylko literufka
 • Prawo do głosowania
  "Czy Polonia powinna posiadać prawo do głosowania? Z pewnością ta, co utrzymuje kontakt z krajem tak."
  Co to znaczy "utrzymuje kontakt"?
  Regularnie dzwoni do rodziny,przyjeżdża min. raz w roku do kraju?
  Uważam, że Polonia nie powinna mieć prawa do wybierania posłów i senatorów. Jeśli nie płaci się podatków w Polsce to nie powinno się mieć prawa do decydowania jak wydawać pieniądze Polaków płacących podatki w Polsce.
 • "Co emigranci mieli rodakom w ojczyźnie do powiedzenia?"
  -------------------
  Rodacy w ojczyźnie - identycznie jak i Polacy na emigracji - odbierają świat poprzez TV czy w ogóle przez wielkie media. Ową TV oraz wielkimi mediami i tam i tu rządzi ta sama mroczna siła - więc zero zdziwień.
  Wniosek?
  Do powyższego dochodzi jeszcze manipulowanie Polonusami - tak aby nie stanowili oni żadnej demonkraturowej, zorganizowanej siły, która miałaby jakiś istotny wpływ na politykę państwa w którym się osiedlili.
 • @AgnieszkaS 02:18:48
  Ale czy składki były płacone w polsce? PiS doprowadził do tego, że Ukraińcy dostaną emerytury, mimo tego, że Kijów kasy nie przeleje.
 • @Husky 05:10:27
  "tależyku"? Gratki. Śmieszne jest gdy ktoś wytyka, a jednocześnie wali takiego prostackiego babola. Choć Żydkom w sumie trudno sie dziwić.
 • @Robik 06:05:56
  Dokładnie. Prawo do głosowania powinni mieć Polacy, którzy płacą w Polsce podatek dochodowy, albo chociaż gruntowy.
 • 10-15% emigrantów wzięło udział w wborach
  .
  wyboru z reguły "mniejszego zła". Bardzo to optymistyczne w demokracji, że można wybierać pomiędzy mniejszym i większym złem. Emigranci z większą rezerwą odnoszą się do pojęcia "wolnych i niezależnych wyborów demokratycznych" i możliwości wyboru "mniejszego zła".

  "obie partie PO-PiS"

  POPiS jest jedną partią, partią MWF, ale o dwóch obliczach, w zależności od potrzeb i postawionych zadań. Kreacje na potrzeby kolaicji SLD, PSL, SP i etapu w rodzaju Palikokotek, Kukizków czy nowoczysnych Petru, wyczarowynych przez służby i organy z cylindra.

  "zdają sobie sprawę, że takie wydatki powodują zmniejszenie puli pieniędzy na inne cele.", w pierwszym rzędzie zdają sobie sprawę z tego, że zwiększają zadłużenie wobec MWF, a tym samym eliminują resztki swobody operacyjnej administracji w kraju.

  Na temat tradycji wyborów demokratycznych można przeczytać:

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/polacy-bojkotuja-wybory/

  Zastanawiam się, czy w tych warunkach

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/gadz/

  jest możliwe dokonanie rozsądnego wyboru "mniejszego zła", tym bardziej, że licencja na panowanie nad wyborcami trwa co najmeniej 4 lata. Termin MWF dla nie znających go jeszcze patrz:

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#MWF
 • @Wican 08:36:06
  //"tależyku"? Gratki. Śmieszne jest gdy ktoś wytyka, a jednocześnie wali takiego prostackiego babola.//
  A dlaczego strzelilem takiego babola to zapytaj autora.
  On ci wytlumaczy jak sie poprawnie pisze "tależyk" i ze tak jest poprawnie
  ....lemingu
 • @Lotna 23:40:07
  a jednak tak jest, zarówno inteligencja, jak i wykształcenie, prowadzą do czynienia zła, chociażby z powodu możliwości.

  Warunki zdobycia wykształcenia też kształcą.

  Ponadto wykształcenie nieodłącznie jest związane z nauką krętactwa.
 • @AgnieszkaS 02:18:48
  I jest jedna z zachęt do zdobywania bogactwa po trupach, skoro emerytury stają się fikcją, to trzeba nakraść miliony na starość.
 • @Robik 06:05:56
  Zawsze tak twierdziłem, swoich oprawców powinniśmy wybierać my, którzy na własnej skórze poniesiemy konsekwencje.

  Żadna emigracja nie powinna mieć prawa wyborczego.
 • @Husky 15:40:56
  Husky PiSino, widzę, że rozpacz ogromna, no cóż, miało być tak dobrze, a tu naród głupi tego nie kupił, jak żyć, Husky, jak żyć, senat stracony, Polonia stracona. :)

  Ale jak tam nauczyciel biologii dla nastolatek, niejaki Kuchcik? Znów w sejmie obok Jachiry zasiadł, tylko by mu dziewczęcia biologii nie zachciało uczyć, bo może być wstyd. :) Ona wie, co do czego służy. Z taką antenką, to panie lokalne fale łap.
  Popatrz jak kupler pazurami od biurka w NIK oderwać się nie da, cały zarząd PIS go wywleka a on wrzeszczy nie dam nie dam, z pokojów na godzinę nie wyżyję. Podobnie jak nasz kłamca smoleński, tak się w drzwiach zaparł, że Błaszczak innej ziemianki poszukać sobie musiał. Za ministra Zero, więźniowie seryjnie się wieszają, w PiS jest wszystko inaczej, nawet grawitacja na Nowogrodzkiej w poziomie działa, bo powiesić się na leżąco? To sztuka. Ale Zero nie winny, trolle
  No cóż, standardy Przestępców i Szmalu, albo nastolatki na godziny, albo pokoje na godziny. Ułaskawiony przestępca w CBA rządzi a kupler w NIK rządzi. Kadry to PiS ma..., po prostu pogratulować.

  Ale przyznasz, że w Wielkiej Brytanii to Polonia mądrze zagłosowała. KO 37,4, Lewica 23,5, Konfederacja 14,9. Dostał PiS kopa, nędzne 20%, jak żyć, gdy na horyzoncie "Anglia dla Anglików". Przyznaj się, na kogo głosowałeś, KO, czy Lewicę? Bo przecież, ty, zawiedzony, Joszko, PiS powinno tam góry wywracać, a tu tak nędznie?
 • @Autor
  daję 5*, tak na zachętę walki anty okrągłostołowej :)

  Co do głosowania polonii jestem zdecydowanie przeciw!!!!!!!!!!!!!
  Jeśli posiadają polski paszport i zależy im na Polsce, niech głosują w Polsce.
  Potwierdzam to co powiedzieli poprzednicy; że jeśli płacą podatki itp.. Jednakże mam do tego zastrzeżenia. Ludzie, którzy nie mieszkają tutaj nie mają prawa organizować nam życia w Polsce. Wahałem się w myślach co do Polaków na wakacjach, jednak to margines.

  Nikt tutaj nie wspomniał o KOSZTACH organizacji wyborów poza granicami, a tutaj jest moim zdaniem przysłowiowy gwóźdź do trumny takich wyborów. Reasumując: Polacy w Polsce płacą za organizację wyborów za granicą dla Polaków, co to z ojczyzną mają zazwyczaj mało wspólnego.

  Szkoda, że nikt w tej dyskusji wątku ekonomicznego nie wziął pod uwagę, a jestem ciekaw ile milionów kosztowały te śmieszne wybory nieproporcjonalne (metoda d'Hondta) zorganizowane chociażby w Tel Awiwie?

  Pozdrawiam
 • @Husky 15:40:56
  Oj, nie rpzykładaj swoich lemingowych odruchów do innych. Do myślących, a nie piszących i gadających zgodnie z kaczystowską "mądrością etapu"
 • @wk..ny 19:48:07
  Koszta wyborów to grosze przy marnotrawstwie środków publicznych
 • @wk..ny 19:48:07
  Temat głosowania Polonii nie raz omawiałem na różnych forach, moje zdanie jest takie. Wygrała twoja opcja, wracaj do kraju i ponoś z nami konsekwencje twojego wyboru. Ale jeśli nie, to pozwól nam się samym rządzić.
 • @Zawisza Niebieski 19:44:27
  O tym napisz, a nie zmieniaj tematu jak zwykle.
  Przykre co?
  Wykształcony z dużego miasta (sic)
  Dno dna.........
  .....2 metry mułu


  /Przychodzisz, płacisz i...... rządasz.//

  A ja ŻĄDAM .....szacunku do j.polskiego,bo ty ponoć reprezentujesz tych świetnie wykształconych z dużych miast.
  A i nawet jako funkcyjny , swoimi "tekstami" reprezentujesz portal.
  A jak go reprezentujesz to widać.
  Myślę że podałem ci tu jak na tależyku setny przykład twojego ....ego
  Dno !!!!
  Dno dna !!!!
  ps.

  a zapomniałem....... to tylko literufka
 • @Wican 20:04:00
  znasz to powiedzenie: "grosz do grosza"? Całe marnotrawstwo środków publicznych tak wygląda, te przysłowiowe "grosze" to dziesiątki tysięcy, a robi się z tego miliardy :(
 • Zawisza
  https://www.youtube.com/watch?v=K9xC0SUf99Y
 • @Zawisza Niebieski 20:24:55
  Piękne.. lecz nie realne.. kundel w Lądku zdrój ma więcej na zmywaku niż w Polsce na kasie w biedronce i nigdy nie wróci. Zakaz głosowania i nie organizowanie komisji wyborczych za granicą.
  Kundel jeśli ma polski paszport i chce zagłosować, niech przyleci do swojego "Pcimia dolnego" i zagłosuje. Nie widzę sensu sponsorowania takim jak un możliwości głosowania.

  Zawisza, z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy i intelektu, jesteś nadal dla mnie zadaniowcem.. mądrzejszy niż kundel, ale jednak :( Szkoda, że nie jesteś propolski..

  P.S.
  ja w życiu zawodowym spotkałem wszystkich (jest pewnie jakiś zawód, o którym nie mam pojęcia), z inżynierami najlepiej współpracowało mi się, krótko treściwie i na temat, jednak macie klapy na oczach, takim jak Ty musiałem nierzadko otwierać oczy na problemy nie natury technicznej..
 • @AgnieszkaS 20:43:05
  Ależ pani Agnieszko, ja jak najbardziej podziwiam piękno ciała kobiety, tyle, że tej kobiety, której przed ołtarzem przysięgałem i z którą dzieci wychowałem i naprawdę nie idę za wzorcem "PiS katolików" co co chwila za nowym modelem się rozglądają, koronny przykład pani Marta co dziecko to z innym facetem, ale przecież i nasz Kuchcik, któremu kobieta w jego wieku się znudziła, zaczął mieć żądze do nastolatek. Tak to niestety wygląda w PiS, że mają żądze nimi rządzą.
 • @Husky 20:31:39
  Widzisz Husky, może najpierw byś się języka polskiego nauczył, tego klasycznego, co w podstawówce uczą, bo na razie twój język rynsztokowy, co ci nie raz już ci "zawiedzony" wypominał. Jeśli chce się rozmawiać z ludźmi kulturalnymi to jednak język koleszków z waszego bagienka tych, co nie sprostali wymaganiom kulturalnej dyskusji trzeba porzucić.

  Ja rozumiem, że człowiek może ze Szmulek wyjść, ale Szmulki z człowieka długo nie wychodzą, ale spróbuj, może się uda.
 • @Zawisza Niebieski 21:13:48
  ale spróbuj, może się uda.....

  http://zawisza.neon24.pl/post/151169,co-emigranci-mieli-rodakom-w-ojczyznie-do-powiedzenia#comment_1593192
 • @wk..ny 20:53:13
  Kundel tylko Lądkiem się chwali, on z Kentu. Swego czasu o Kencie pewien Szkot opowiadał mi tak. Jeśli Anglię uznasz za pałac, to Kent będzie kloaką tego pałacu. Jak widać po języku kundla, on nadal w tej kloace żyje i tam obowiązującym językiem się posługuje. Kiedyś Kent, Margate, Ramsgate... były kurortami, ale to było za Wiktorii. Dziś to tylko podupadłe mieściny, gdzie zbieranina tych, których w lepszych miejscach na mieszkanie nie stać. Bezpośrednia linia kolejowa zbiera biedotę, co w Londynie grosza na przeżycie szuka.

  Czy jest lepsze życie tam? Zarabiasz więcej i wydajesz więcej. Mieszkając w Anglii 1 funt wydaje się być 1 zł, no może dwa. Puszkę piwa (sikacza) kupisz za ok 1 funta, u nas analogiczne za 2 zł.

  To tak jak u nas z tym likwidowaniem sfery ubogich, o czym PiSiaki opowiadają. Dali z naszych podatków na dziecko 500+ więc ceny podstawowych produktów podskoczyły, emeryci, renciści marchew, cebulę zaczynają uważać za produkt luksusowy. Bo kilogram ziemniaków kosztował 1 zł, dziś 3 zł. a oni dostali 800 zł na rok, czyli zrefundowano im podwyżkę ceny 1 kg ziemniaków na dzień. No po prostu łaskawców po nogach całować. :)
 • @Husky 21:27:05
  Husky, że tak zapytam, co jest tematem artykułu? Łapiesz, czy może tekstu nie zrozumiałeś? Nie potrafisz trzymać się tematu, czy może temat zbyt trudny? A może pracodawcy zabraniają ci mówić prawdę o Polsce i o programie "Polska w ruinie", który dzisiejsza władza z dużym sukcesem realizuje.
 • @Zawisza Niebieski 21:28:17
  "Bo kilogram ziemniaków kosztował 1 zł, dziś 3 zł. "

  Panie Zawisza, to jest bardzo nieuczciwe. Sugeruje Pan, że cena ziemniaków jest efektem 500+, natomiast nie wspomina Pan, że zbiory ziemniaków były w tym roku w Polsce wyjątkowo niewielkie, ze względu na suszę. To miało bezpośredni wpływ na cenę, a także na cenę innych warzyw.

  P.S.
  Nie zrozumiał Pan piosenki. To nie ma nic wspólnego z pięknem ciała kobiecego. To jest śpiewka każdego PO-wskiego polityka.
 • @AgnieszkaS 21:54:55
  hahaha.. ja mieszkam w Pyrlandii, kraju podziemnej pomarańczy..
  w marketach ciężko znaleźć polskiego ziemniaka; króluje izraelski i hiszpański.. wszystkiemu winna susza????????????????? tak to obserwuję od kilku lat, a pieczołowicie sprawdzam kraj pochodzenia. Na wiejskim ryneczku baba sprzedawała jaja od szczęśliwych kurek, kupione w markecie, kod zmazany zmywaczem do paznokci i narzut 300% ceny, Polak potrafi :)
  Nie wspomnę, że polska wołowina za granicą smakuje lepiej niż w Polsce..
  temat rzeka, zza oceanu nie ogarniesz tego, więc lepiej zamilcz!

  Efekt 500+ to wzrost cen.. ekonomii nie oszukasz. Ja tutaj w Polsce żyję, zarabiam i wydaję, a Ty zza oceanu szczekasz, co to Ci w TVPolonia powiedzieli, bo nie masz pojęcia co tutaj dzieje się..
 • @wk..ny 22:18:49
  Jam twoich warcholskich enuncjacji nie ciekawa. Nie pisz do mnie więcej.
 • @AgnieszkaS 21:54:55
  Pani Agnieszko, znów pani mówi propagandą PiS, to nie PiS winny, to winni wszyscy dookoła a najbardziej Tusk.
  Przeczyta Pani ten tekst
  https://www.agrofakt.pl/nizsze-zbiory-ziemniakow-w-polsce/

  W tym tekście przeczyta sobie Pani to zdanie "Jest to znacząco mniej niż w latach 2016-17, ale o 1 mln t więcej niż w 2015 r., gdy średnie ceny hurtowe ziemniaków w okresie sierpień-grudzień tegoż roku były w przedziale 0,72-0,75 zł/kg"

  Popatrzy pani na cenę paliw w porównaniu z ceną baryłki ropy.

  Piosenkę jak najbardziej zrozumiałem, dziś polityczno-seksualnymi buhajami są niestety politycy PiS.

  Ja w swoich tekstach zawsze staram się opierać o rzetelne dane, uciekając od propagandy, czy to z jednej czy to z drugiej strony.

  To dokładnie potwierdza to co ja piszę od dawna, polityka informacyjna PiS opiera się na zasadzie "Naród głupi wszystko kupi". Jest pani karmiona propagandą PiS, która właśnie powoduje, że USA/Kanada głosuje na PiS.
 • @wk..ny 20:53:13
  "Szkoda, że nie jesteś propolski.."
  Widzi pan, pro polski jestem wtedy, gdy mówię prawdę o Polsce. Jeśli popatrzy pan na wszystkie, albo prawie wszystkie moje wpisy, są one oparte o dane jakie dostępne są w internecie. Prawda mogą być zmanipulowane, ale to w oparciu o moją wiedzę sprawdzam. Tak więc w moim rozumieniu są to dane prawdziwe. To jest bycie propolskim.
  Pytanie co dla pana oznacza bycie propolskim? Jeśli pro PiSowskim to na pewno tak "pro-polskim" nie będę bo dla mnie bycie pro PiSowskim jest bycie pro USraelskim, a na taki "patriotyzm" na pewno nie mam ochoty. Więc może zdefiniuje Pan co oznacza dla Pana "propolski", wtedy będę mógł odnieść się do pana słów.
 • Polonia lepiej głosuje
  Można by powiedzieć że to lepsi patrioci, no bo uważniej się przypatrują sytuacji w pl i uważniej to śledzą. Polakom stan kraju może być nawet obojętny, jeśli tu mieszkają... to nie ich problem.... Polonii na tym zależy.
  Bzdurą jest opowiadanie, że emigracja to zdrada.
  Różni ważni polscy ludzie wyjeżdżali, mieszkali, zdobywali sobie noble i inne takie budowali i myślę że to tylko dobrze. Jak naród nie może tu żyć to chyba dobrze że wyjedzie, zacznie normalnie żyć i rozwijać się i budować wielką polonię. Skolonizowanie wysp to chyba na oko polski sukces, chociaż zobaczymy efekty breksitu... breksit uważam za sukces brytanii szkoda że cała biurwokratycznia unia jeszcze się nie posypała... Polska nie korzysta z szansy aby zbliżyć się z UK... to by dopiero było trójmorze czy coś tam ;-) oceania możliwości...
  Przysyłali do pl miliardy kasy budowali w pl domy dawali zatrudnienie znikał towar czego chcieć więcej ... Polonia bardziej patriotyczna niż się zdaje, gdyby zostali w kraju zamordowaliby swoją polskość i swoją przyszłość. TEn kraj to wielka lipa dzięki rządom pisu jeszcze większa ... no ale zobaczymy mają drugie rozdanie xdd może jakaś zmiana zajdzie... w końcu przerżnęli wybory xDDD

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031