Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
513 postów 11633 komentarze

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Katastrofa kolektora a polityka

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dziś widzimy jak w kampanii wyborczej próbuje się wykorzystać katastrofę w Warszawie. Nigdy lansowanie się polityków na tle katastrofy, ludzkich problemów nie było przez społeczeństwo akceptowane. My ich nie chcemy tam widzieć.

Kto zawinił w tej katastrofie?
Zawinili inżynierowie, ci co opracowywali koncepcję, przyjmowali rozwiązania, nadzorowali budowę, odbierali prace i wreszcie konserwowali system. Kto i w jakim stopniu powinna ustalić odpowiednia komisja złożona z osób kompetentnych.
 
Obecna oczyszczalnia Czajka jest kontynuatorką wcześniejszej Czajka I, która była w stanie oczyszczać ścieki tylko z części dzielnic Warszawy. Przed długi czas znaczna część ścieków spuszczana była do rzeki, czyli mieliśmy stan jak teraz po katastrofie kolektora.
 
Jak powinna wyglądać prawidłowa praca przy jakiejkolwiek katastrofie?
To odwrotność działań Macierewicza, który z każdym pomysłem latał do mediów. Odpowiednie służby winny poinformować społeczeństwo o katastrofie, sprawdzić jakie zagrożenie katastrofa ta wprowadza dla ludności, ewentualnie podjąć działania ewakuacyjne i inne ochronne, jak choćby wprowadzenie pewnych zakazów czy ratunek dla osób poszkodowanych. Równocześnie powstaje sztab kryzysowy, jest to sztab powoływany przez rząd i mający do dyspozycji sprzęt rozlokowany po całym kraju, którego utrzymywanie przez dane miasto jest bezcelowe. W tym przypadku mamy most pontonowy, którym dysponuje wojsko, pompy do przesyłania ścieków. Ten sztab wdraża działania doraźne, pozwalające jak najszybciej ograniczyć lub usunąć czynniki szkodliwe dla społeczeństwa. I taki sztab powołał rząd wynikiem działania którego jest otwierany dziś prowizoryczny most z kolektorem pozwalającym przesłać ścieki na drugą stronę rzeki, czyli zakończyć spust ścieków do rzeki.
 
W tym czasie powstają i działają inne zespoły, które mają ustalić przyczynę awarii, stan instalacji, sposób usunięcia zniszczeń a także zaproponować zmiany pozwalające na powstanie podobnej katastrofy w przyszłości. Z tego co wiemy z prasy, dziś otwierane rozwiązanie prowizoryczne powinno działać przez 2 miesiące. To wydaje się dziś czasem zbyt krótkim. Trzeba poszukać innego rozwiązania prowizorycznego. Tu mówi się o zbudowaniu kolektora podwieszonego do mostu. Wymaga to analiz choćby wpływu dodatkowego obciążenia na most. Przecież nie był on projektowany na takie dodatkowe obciążenie.
 
Przed przyjęciem koncepcji budowy oczyszczalni i zastosowania tego nieszczęsnego kolektora, przed rokiem 2008 były dwie koncepcje. Jedna budowy dwóch oczyszczalni, druga jednej większej z kolektorem przesyłowym. Z pewnością specjaliści dziś drugi raz rozważą te dwie koncepcje. Koncepcja dwóch oczyszczalni jest z oczywistych względów droższa, ale równocześnie bardziej perspektywiczna, ale też dłuższa w realizacji, Rozbudowa Czajki trwała 4 lata, (2008-2012).
 
Na jaką informację ze strony rządzących winniśmy liczyć?
Z pewnością nie powinno być to realizowane jak robił to Macierewicz, że w prasie pojawiał się każdy pomysł z informacją iż jest to najbardziej prawdopodobna hipoteza. Po czasie niezbędnym dla prac komisji powinniśmy się dowiedzieć jaka była przyczyna, jakie straty, jakie przyjmuje się rozwiązania. Ale to nie teraz na szybko, tylko po spokojnych przemyśleniach i znalezieniu najlepszego rozwiązania.
 
Dzisiejsze działania wydają się być rozsądne. Sztab kryzysowy zadziałał prawidłowo, znaleziono tymczasowe rozwiązanie, czy można było szybciej? Możliwe, ale nie było tu bezpośredniego zagrożenia dla ludzi jak w przypadku awarii w Orlenie, kilka dni temu. Dalej powinny pracować komisje, a one nie mają wiele czasu. Dwa miesiące to nie jest czas długi. Wyraźnie widać, że rząd wyciągnął wnioski z klęski jaką był wiatr powalający lasy na Pomorzu. Wtedy padały takie słowa, jak „nie wysyła się wojska do zbierania liści”, zamiast ratować ludzi i dobytek obchodzono święto wojska. Tym razem rząd zadziałał prawidłowo i tak być powinno. Nie jest to żadna przyczyna do wypinania piersi do orderów. Bo czy sprzedawczyni powinna dostawać order, gdy wieczorem w kasie nie było manka? To jest norma i prawidłowość.
 
Lansowanie się polityków na tle katastrofy jest co najmniej niesmaczne. Ile było protestów społecznych, gdy przy zagrożeniu np. powodzią politycy latali na wały wraz z całą watahą fotoreporterów przeszkadzając tym, co ratowali dobytek ludzi. Tam mają być ci, co pomagają a nie ci, co się lansują. Od władz miasta oczekujemy rzetelnej informacji wtedy gdy ona się pojawi, a od inżynierów rozwiązań, które pozwolą uniknąć podobnej awarii w przyszłości.
 
Na rozliczenia, kto zawinił i w jakim stopniu przyjdzie czas.
 

prawa autorskie: jestem autorem tekstu, zd.:PAP/Marcin Obara 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  Sami swoi ?. Salut :)
 • @ Autor - 5*
  "Kto zawinił w tej katastrofie?
  Zawinili inżynierowie, ci co opracowywali koncepcję, przyjmowali rozwiązania, nadzorowali budowę, odbierali prace i wreszcie konserwowali system."

  Pozornie tak jest i co gorsza, niestety, pozory te mają charakter rzeczywisty, ponieważ wymienieni wyżej fachowcy składali swoje podpisy na odpowiednich dokumentach.
  A decydenci, którzy tych fachowców zatrudniali (zarówno w firmach prywatnych i instytucjach państwowych, publicznych) ich zgodę mogli wymuszać w banalny sposób: nie podpiszesz, nie ma problemu, znajdziemy na twoje miejsce lepszego fachowca - ale na to dokumentów nie ma.
  A dzieje się tak dzisiaj w IIIRP jak Polska długa i szeroka, bo decydenci muszą wziąć kasę, a każdy kto im w tym przeszkodzi zostanie wyeliminowany.
 • "Kto zawinił w tej katastrofie?"
  -------------------
  Może nikt nie zawinił - bo okupanta atrapy Polski z pewnością cieszy g*wno - mnóstwo g*wna - w Wiśle.
 • @Rzeczpospolita 20:33:38
  Mylisz się. To nie sprawa jakiś decydentów tylko idiotycznych przepisów o przetargach. Kiedyś pytałem się właściciela firmy która budowała znaną drogę ekspresową na południe Polski. Pytam się go jak sobie radzi z przetargami ? On popatrzył jak na idiotę i mówi mi '' a którą firmę stać na wpłacenie wadium i start w przetargu'', to robią faceci którzy mają kasę. Takie firmy które wygrywają przetarg podnajmują firmy wykonawcze które zrobią najtaniej, jakość się nie liczy tylko kasa. Sam kiedyś byłem na rozmowie z takim który wygrał przetarg na budowę centrum handlowego (wielka firma, prezes, sekretarka i inżynier nadzorujący). Jak mi powiedział ile ma przeznaczonej kasy na to co ewentualnie ja miał bym wykonać to się uśmiałem , podziękowałem za kawę i wyszedłem. Kogoś znalazł bo centrum stoi i to co ja miałem robić jest zrobione. Ja wiem jakie tam są kanty, bo się na tym znam. Na mój gust z tymi rurami było podobnie, po najniższych kosztach, i nie wnikając w normy.
 • @marek500 22:21:28
  A czy ja napisałem coś innego?
  (O aferalnych przetargach nie wspominałem, bo to już obowiązująca norma.)
 • a może to katastrofozamach jak smoleński
  Macierewicz może sądzić, że to efekt przeciążenia oczyszczalni wytryskiem ropy z kolana prezessimusa jako jego zewnętrznego organu płciowego do przepychania legislacji faszystowsko gebelsowskiej infrastruktury prawniczej systemu mocy sądowej dla jego kręgów podejrzeń.
 • Służby informacyjne
  .
  (Tajne) służby specjalne, wywiad, określa się z reguły jako służby informacyjne. Jednym z działów takich służb informacjynych jest, co zresztą wynika z definicji, prowadzenie wojny psychologicznej. Inaczej niż wojna z bronią fizyczną

  Wojna psychologiczna jest prowadzona ZAWSZE i WSZęDZIE, w tej wojnie nie ma NIGDY ZAWIESZENIA BRONI

  tzn. na terenie własnego kraju jak też na terenie sprzymierzeńców i wrogów.

  Oznacza to m.in., że jednym z zadań tych służb jest zasilanie także własnej ludności wiadomościami, interpretacjami i.t.p. elementami wojny psychologicznej. Narzędziem, za pomocą którego prowadzi się wojnę psychologiczną są media, t.j.

  Media są nieodzowną częścią służb informacyjnych, media są służbami informacyjnymi,

  nie ma bowiem żadnych tzw. "niezależnych mediów", każde medium, niezalżenie jak sympatyczne nam się nie wydaje, jest bronią w wojnie psychologicznej, patrz nagłówek w tym blogu :

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/

  To język jest najważniejszym środkiem w wojnie inoformacyjnej, na co powyższy link też zwraca uwagę. Opanowanie języka, narzucenie ludności własnego języka jest równoznaczne z podbojem tej ludności, gdyż narzucenie języka i jego semantyki oznacza nie tylko przejęcie ludności do swego obozu, oznacza wykorzystanie podbitej językowo ludności do własnych działań wojennych, przykład, który wielu zna z wałsnego doświadczenia w Polsce.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  Agresorowi udało się narzucić znacznej części ludności własną semantykę takich terminów, jak
  demokracja
  wolność
  patriotyzm
  interes Polski i Polaków
  ...
  na koniec
  prywatyzacja.

  i wykorzystać ok. 10 milionów Polaków, podbitych w tej wonie psychologicznej, do obalenia systemu i wprowadzenia nowego systemu okupacyjnego, który w pierwszej kolejności ograbił ludność z majątku narodowego w ramach tzw. "prywatyzcji" aż do istalacji wojsk okupacyjnych USA w Polsce przed dwu laty. Przygotowana jest kolejna grabież Polaków, wojska okupacyjne będą to nadzorować, tzw.. operacja "JUst Act 447". Tę grabież przygotowano wprowadzając własne znaczenie kolejnego pojęcia

  restytucja - oznacza: zwrot w formie ekwiwalentu (np. pieniężnego) lub w naturze mienia bezprawnie skonfiskowanego przez rząd lub władze samorządowe.

  ale w tym przypadku terminem tym określa się wypłacenie przez Polskę trybutu żydom w tym innemu państu Izrael, które nie ma żadnych podstaw aby rekalmować swe żądania w imieniu obywateli, którzy zmarli przed powstaniem tego państwa ?!!!

  Kiedyś było takie powiedzenie:

  "Nie dajmy się zwariować"

  celem wojny psychologicznej może być zwariowanie społeczeństwa, przeciwko któremu ta wojna jest prowadzona, jak w tym przypadku.

  Na koniec uwaga o mediach bazujących na itnernecie: media te w przeważającej większości są wykorzystywane do prowadzenia wojny psychologicznej, tzn. absolutna większość portqli jest uprawiana przez służby informacyjne tej czy innej strony konfliktu. Im bardziej profesjonalnie i elegancko wygląda taki portal, tym bardziej prawdopodobne jest, że jest to organ służb informacyjnych, jeśli chodzi o media drukowane to są one częścią służb informacyjnych, co powyżej już powiedziano.

  Media internetowe jak google, twitter, youtube, instagram ... są częścią służb infromacyjnych, wywiadu, USA, co wiadomo od afery Snowdena. Jest rzeczą nieprawdopodobną, że inaczej ma się w przypadku innych firm usługowych w rodzaju wordpress, czy neon24, choć stopnie moderacji są różne. Portal może też służyć do analizy stanu atmosfery w społeczeństwie.

  Wyobrażenie, że internet jest miejscem wolnym od wojny psychologicznej i źródłem informacji jest naiwnością wyższego rzędu. Byłoby karygodnym zaniedbaniem służb wywiadu, gdyby tej rubieży wojny psychologicznej nie opanowały.

  Niezmiennie najskuteczniejszą metodą obrony społecznej w wojnie jest konspiracja i dokładna krytyczna analiza doniesień, które zawsze są mniej lub bardziej wyssane z palca, wprowadzanych do obiegu przez służby.
 • Prawda jest taka jak piszecie
  System przetargów jest chory, teraz może jest lepiej, ale kilka lat temu było tragicznie. W warunkach przetargowych stały warunki oceny, cena 100% albo blisko tego. Teraz już jest trochę lepiej, występują inne warunki. W układzie warunki promowały tych, co wykonają to najtaniej, więc po minimum kosztów. Więc oszczędzano na wszystkim. Niedawno mieliśmy aferę, że na trasie obwodnicy Częstochowy zbudowano wiadukty z betonu nie trzymającego parametrów. Jak złapali to było bankructwo, jak nie to był zysk. Ale popatrzmy nawet dziś propaganda PIS co głosi? Za PO wszystkoi było "najdroższe", więc na pewno były łapówki. Za PiS niewiele "przekrętów" bo niewiele budują. Idealnym przykładem tego typu rządów PiS były rządy Kaczyńskiego w Warszawie. W tych czasach inwestycje ograniczono do minimum. Dlatego w Warszawie PiS nie ma czego szukać.
 • @Zawisza Niebieski 10:27:53
  PIS nie ma czego szukać w Warszawie jeszcze z innego ważniejszego powodu.
  Warszawiacy to "wielki świat- nowoczesny , otwarty, wesoły, dynamiczny , po prostu zajebisty". PIS , to mohery i zaścianek. Tak wykreował te ugrupowania marketing polityczny PO. Kto z tych "wielkoświatowców warszawskich" ( w rzeczywsitości zaściankowej lemingozy) zagłosuje na "mohery"? Byłby to dla nich obciach.
 • @Zawisza Niebieski 10:27:53
  // Za PiS niewiele "przekrętów" bo niewiele budują.//

  W sedno!

  Przykład z Lublina, gdzie na konwencji premier obiecał 100 obwodnic dla polskich miast.
  Obecny prezydent Krzysztof Żuk znany jest z rozbudowy infrastruktury drogowej, maksymalnie wykorzystując środki unijne, praktycznie bez jakiejkolwiek pomocy ze strony rządu i torpedowaniu tychże inicjatyw przez radnych z PiS. Właśnie dlatego pisowscy radni dążyli do wysadzenia Żuka z fotela prezydenta, żeby przejąć i przypisać sobie jego zasługi (Coś na wzór gazoportu w Świnoujściu).

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930