Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
513 postów 11633 komentarze

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Czyśmy mieli kiedyś w świecie coś polskiego…?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jestże poezja, architektura, lub malarstwo lub muzyka polska? Czyśmy mieli kiedyś w świecie coś polskiego, prócz rubaszności?

Ubiór od zachodniej Europy, potem od Wschodu pożyczony. Język narodowy porzucony dla umarłego, łacińskiego, potem porzucony dla żyjącego, francuskiego…. Napisał w liście do ojca Zygmunt Krasiński jeden z największych poetów polskiego romantyzmu. Można powiedzieć, że to myśl poety, którego twórczość charakteryzowała się obsesją cierpienia, zagłady i śmierci. Ale czyż podobnego odczucia nie wynosimy jako absolwenci naszych szkół. Uczymy się historii Egiptu, Grecji, Rzymu, poznajemy mitologię grecka, rzymską a cóż wiemy o historii naszego kraju, naszej kulturze, wierze i mitach naszych ojców? Czy ktoś o dawnych Bogach i mocach w szkole naucza? Historię naszą od Mieszka i chrztu wywodzimy, bośmy wcześniej ślepymi barbarzyńcami byli. Nic nie wnieśliśmy, niczego nie wynaleźliśmy tylko czerpiemy z tego, co inne narody nam dały, szczególnie przez chrześcijaństwo.
 
Historię piszą ci, co wymordowali bohaterów i taka jest przykra prawda. Historię tę utrwalają ci, którym zależy, by Polak czuł się gorszym wśród sąsiednich narodów, Zawsze gorsi, zawsze na kolanach. A historia nasza długa, choć dowodów jej na pierwszy rzut oka nie widać, nie ma pism, nie ma zabytków, dopiero archeolog i biolog ją może na światło dzienne wyciągnąć.
 
Bytowanie człowieka na ziemiach dzisiejszej Polski było zmienne, gdyż nasze ziemie leżą na granicy pojawiania się lodowców. W okresach cieplejszych ludzie się tu osiedlali, w okresach zimniejszych odchodzili w miejsca cieplejsze. Przez ziemie te wędrowały różne ludy przechodząc lub mieszając się z ludnością wcześniej tu osiadłą. Przynosząc ze świata różne wynalazki, korzystając z naszych tubylczych rozwiązań.
Najstarsze ślady bytowania człowieka, jeszcze nie nowoczesnego (Cro-Magnon) znajdziemy w jaskini Ciemnej na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. W niej znaleziono ślady obecności człowieka już 120 tys. lat temu. Neandertalczycy wycofali się z tych terenów ok. 50 tys lat temu. W środkowej fazie ostatniego zlodowacenia pojawił się człowiek nowoczesny (człowiek Cro-Magnon).
Do zabytków okresu kamienia łupanego możemy zaliczyć kopalnię krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich, eksploatowaną w okresie 3900 – 1600 p.n.e.

   for. Korytarz w kopalni krzemienia pasiastego, Krzemionki Opatowskie
 
Innym przykładem bytowania silnej, zorganizowanej społeczności na naszych ziemiach są megality kujawskie, w okolicach Izbicy Kujawskiej, datowane 3000 – 2200 p.n.e. To okres w którym w Egipcie powstawały piramidy. Inny surowiec, ale silne musiało być to społeczeństwo jeśli taki wysiłek mogło ponieść na budowę grobowca władcy.

   fot. Megalit kujawski
 
Ciekawym obiektem pokazującym jak kształtowała się nasza kultura pod wpływem różnych ludów, które imigrowały na tereny dzisiejszej Polski jest położona na Podkarpaciu w okolic Gorlic Trzcinica zwana też "Karpacką Troją". To gród istniejący od 2100 p.n.e po czasy Reakcji pogańskiej (1031-1039), kiedy został zdobyty, spalony i już się nie podniósł. W tym grodzie znajdujemy różne warstwy kulturowe nakładające się na siebie, od kultury epoki brązu zwanej mierzanowicką, przez kulturę Füzesabony wywodzącą się ze świata egejsko-anatolijskiego, po Słowian.

   fot. Muzeum w grodzie Trzcinica
 
Mówiąc o dziś widocznych zabytkach naszej kultury nie można nie wspomnieć o Biskupinie. Budowę tego grodu metodą dendrochronologiczną datowano na zimę 738 p.n.e. Zabytek ten przypisuje się kulturze łużyckiej. Kultura ta jest sporna różni badacze przypisywali ją jednej z trzech grup etnicznych Słowianom, Celtom lub ludowi wywodzącemu się z terenu Bałkanów - Ilirom.
 
Jeśli chcemy mówić o wkładzie naszych przodków w rozwiązania obronne, tamtych czasów warto wspomnieć o wałach ziemno-drewnianych, które rzeczywiście mniej trwałe od kamiennych czy też budowanych z cegły i wymagające konserwacji, były wałami nie do zdobycia. Ani tego nie można było skruszyć ogniem, ani podkopem, bo się tylko na podkopujących osypało, była to technologia na ówczesne czasy dla wojsk nie do zdobycia. Jedyną metodą zdobycia takich umocnień było skruszenie bramy, jak to miało miejsce w przypadku Ostrowia Lednickiego, czy też przekupienia zdrajcy, jak miało to miejsce w przypadku Góry Grodowej na Suwalszczyźnie (twierdzy Jaćwingów).

fot. Muzeum w grodzie Piastów, Grzybów
 
 
 
O historii wiary naszych ojców też dziś mało kto mówi, jakby chrześcijanie nadal się tych mocy bali. Mówimy o bogach greckich, rzymskich, mocy Zeusa się nie boimy, a Peruna jakby jeszcze tak. Znamy Ślężę, już o Łyśću nie wspomina się, nazywając tę górę Świętym Krzyżem. Kto słyszał o górze Dobrzeszowskiej. Kto wymieni choć kilka głównych mocy słowiańskich? Kto pamięta, że Pogoda była nam boginią (za Długoszem)? To nie tak, że myśmy nic nie wnieśli, a dołożono starań byśmy o naszej kulturze nic nie wiedzieli. Jakbyśmy się nadal dawnych wierzeń bali, jak ten mnich, o którym pisał Ursyn Niemcewicz, który gdy przy pracach budowlanych na św. Krzyżu znaleziono figurkę dawnego bóstwa, kazał ją rozbić i w resztki w fundamenty wrzucić.
 
Kiedy na nasze ziemie przybyli Słowianie?
To pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi, nie raz słyszy się głosy utytułowanych profesorów, twierdzących autorytarnie iż nie wcześniej jak w V - VII w, wtedy to Słowianie pojawili się w dokumentach Cesarstwa Rzymskiego, nie chcąc przyjąć do wiadomości, że w tym czase na zaproszenie cesarza Bizancjum Herakliusza z pobliskich nam ziem ruszyła się grupa Chorwatów Białych, by chronić granice cesarstwa od ludów koczowniczych najeżdżających ze stepów. Tak powstała Chorwacja.
 
Jednak badania genetyczne wydają się zadawać temu kłam. A wszystko zależne od tego, kogo nazwiemy Słowianami. Jeśli jednak jako Słowian zdefiniujemy nosicieli haplogrupy R1a, to metodami genetycznymi, czas powstania na ziemiach dzisiejszej Polski mutacji R1a1a1 zwanej polską można określić na ok. 11 tys. lat temu. Z badań archeologicznych, osobników noszących haplogrupę R1a znajdujemy w kulturze ceramiki sznurowej datowanej na naszych ziemiach 3200 – 2350 p.n.e. Również w pewnym okresie (IV – II w p.n.e.) tereny południowej Polski (na Śląsku Środkowym, w południowej części Górnego Śląska oraz w okolicy Krakowa) zamieszkiwali Celtowie (R1b), im przypisuje się rzeźby na górze Ślęży.
 

Jak widać z tego pobieżnego zestawienia kilku zabytków na ziemiach dzisiejszej Polski kwitło bogate życie gospodarcze, kulturowe, religijne. Nie raz się słyszy o naszej odmiennej mentalności w stosunku do ludzi zachodu Europy. Choć oni najlepiej chcieliby nas ulepić do konsystencji jaką sami stanowią, to jednak nasza mentalność ma duże zalety. Weźmy choćby nie raz obserwowane przeze mnie w pracy nasze nastawienie do rozwiązywania problemów, tak „na żywioł”, podczas gdy ludzie, szczególnie wywodzący się z krajów niemieckich stosują hierarchiczność podejmowania decyzji. Szef ustala plan, pracownik go ślepo realizuje, a gdy powstaną problemy czekamy na decyzję szefa, często długo czekamy, bo szef ma swego szefa i zanim trafi się odważny, by decyzję podjąć to Polak już dawno o problemie zapomni. Na pewno nasze podejście jest trudniejsze, bo wymaga myślenia od niżej postawionego w hierarchii firmy pracownika a nie ślepego wykonywania poleceń i myślenia tylko w wąskim zakresie przypisanych danemu stanowisku obowiązków. Te układy widzimy dokładnie w korporacjach, tam każdy wybijający się jest przycinany jak trawa na trawniku by nie wystawał spośród szeregu. Ten indywidualizm to właśnie nasz dorobek kulturowy i w mojej ocenie jest to zaleta.

KOMENTARZE

 • Mamy
  Z pisarzy i poetów, niestety często nieprzetłumaczalnych. Co najgorsze spychanych na margines przez narrację "partiotyczną".

  Witkiewicz, Gałczyński, Leśmian, Gombrowicz, Lem itd ... Paru wspaniałych z XIX wieku - Prus, Reymont itd ...

  Nie wiem czy to się liczy ale byli wielcy kompozytorzy pochodzenia polskiego w Rosji. Chopin genialny.

  No i Conrad-Korzeniowski.

  W nauce - Banach, Skłodowska itd ...

  Literatura/poezja sarmacka też przepiękna.

  Listę można przedłużać.
 • @
  Jesteś kopalnią wiedzy! :)))

  Tych 2 pałowników... oni chyba nie mają naszej halogrupy i pies im mordę itd itp...

  PS
  No i trzymamy kciuki za naszych Chorwatów :)))

  Pozdrawiam
 • @Pedant 15:16:43 warto zauważyć, że
  Kochanowski i Rej to pisarze wyklęci, przez długie lata zapomniani, bo to przecież heretycy
 • @roux 15:29:24
  "Kochanowski i Rej to pisarze wyklęci, przez długie lata zapomniani, bo to przecież heretycy"

  - uprasza się o nie pierdolenie głupot, pieśni Kochanowskieg z muzyką Mikołaja Gomólki do dzis spiewane są w kosciołach, jak sięnie wie, to prosze z doopy takich bzdur nie wyciągać

  pozdr
 • @MacGregor 15:53:29
  Rey jest dziś zdecydowanie mniej popularny, bo był pionierem polskiego języka literackiego,a pierwsze płoty niestety za płoty.
  Jan Kochanowski to wyżyny polszczyzny, stąd jego twórczość nigdy nieuległa zapomnieniu i do dzis czyta sie go z przyjemnościa
 • @Pedant 15:16:43
  Tylko, czy ktoś tych ludzi na zachodzie zna, kiedy większość anglików Hamleta, nie czytała? Chopin, Maria Curie to przecież francuzi :) Kopernik Niemiec :)

  Pamiętniki Paska, Moniuszko, czasem jak mam czas i możliwości to zabieram tych moich obcokrajowców w jakieś miejsce, wracają ze szczęką opadłą :)

  Muzyka rosyjska, puścilem kiedyś ballady, za chwilę na disco-błysko przerzucili. :)
 • @Astra - Anna Słupianek 15:26:14
  Ot po prostu tematy, które lubię. Ciągle nie mogę się zebrać na opisanie historii Piastów, choć ich drogami jeszcze jesienią podążyłem, stąd zdjęcie raczej nie znanego a pięknie urządzonego grodu w Grzybowie.

  A nasi Chorwaci, mam w zespole jednego, więc z pewnoscią kciuku za Chorwatów będę trzymał, gdy nasi osiągnęli poziom byłych mistrzów świata, Niemców. Podobnież jednym czarterem się zabrali.

  A pałki, to broń tych, u których obserwuje się przerost mięśni nad rozumem. Czy mam żałować im chwili radości, że mogli jednak pałkę postawić :)
 • @MacGregor 15:53:29
  Ks Skarga byłby niepocieszony ;-))
  Pzdr
 • @Zawisza Niebieski 16:02:49
  ja postawiłem 5* ;)

  przepraszam za wulgaryzm w komentarzu do Roux, ale często przyłapuję go na takich lichych kłamstewkach

  pozdr
 • @MacGregor 16:05:54
  Dobrze mu dałeś, popieram. :)
 • Ciekawy wynalazek Słowian z okolic Odry
  Na ziemiach Słowian Zachodnich znajdują się tereny Terra Preta - czarnoziemów. Niemieccy badacze formułują to tak, że to Słowianie wynaleźli Terra Preta. Nie wiem, czy chodzi tylko o patent, gdyż Niemcom ziemia wyjałowiała, czy ta hypoteza ma lepsze podparcie. Faktem jest, że mają sztuczne zrobione przed 1000 lat czarnoziemy nad Odrą.
 • @Zawisza Niebieski 15:58:45
  "Tylko, czy ktoś tych ludzi na zachodzie zna"

  Cóż to ma znaczenie? Czy musimy czerpać swoją wartość z tego jak nas inni widzą? (O tym pisał Gombrowicz)
 • @adevo 16:49:01
  Terra Preta: Jest to ziemia nawożona przez ludzi, z ziemią nieurodzajną (wyjałowioną) mieszano resztki roślinne, zwierzęce np. niejadalne części ryb oraz węgiel drzewny, który powodowal iż ziemia ta nadal jest czarna i żyzna mimo upływu wielu lat.
 • @Zawisza Niebieski 16:57:55
  Mam film z wykopalisk z okolic Odry, ale nie mam czasu na szukanie. Może przy innej okazji. Fascynujące jest, że te słowiańskie czarnoziemy powstały wcześniej niż te w Amazonii.
 • *****
  //Mówimy o bogach greckich, rzymskich, mocy Zeusa się nie boimy, a Peruna jakby jeszcze tak. //
  Sama popularność greckiej czy rzymskiej mitologii bierze się stąd ,że kiedyś ktoś o to zadbał , podobnie do Skandynawów , im się chciało zapisywać swoje legendy , tam jakoś kościół pozostawał "obojętny" :))) bo u nas oczywiście wszystko popalono , a prawda jest taka ,że nikomu nie przyszło do głowy by w rodzimym języku(czy nawet po łacinie) cokolwiek zapisać .Kadłubek powymyślał takie tam różne pierdoły by jedynie podnieść prestiż młodego jeszcze wtedy państwa i dzisiaj nie brakuje takich co mu ślepo w to wierzą.
  Czyli generalnie niby trochę szkoda ,że jakoś ta nasza słowiańska mitologia jest uboższa od innych ale z drugiej strony czy ci inni
  jeszcze doceniają tą swoją , zresztą wszystkie religie też powoli "gasną " , ludzie chcą pieniędzy na wystawne życie , pogrilować , napić się i przynajmniej raz w roku poleżeć na plaży ,najlepiej zagranicznej i żaden tam Perun czy ktokolwiek inny nie będzie im tego utrudniał bo każdy kult wymaga jakiejś tam ofiary a przecież lepiej się zrelaksować
 • @MacGregor 15:53:29
  Ha, ha, ha! A to się MakGrzegorz słusznie wkurzył!
  Jeszcze Cię takim nie czytałam! :))
 • @Zawisza Niebieski 15:58:45
  „Tylko, czy ktoś tych ludzi na zachodzie zna”

  Na wschodzie ich też nie znają, niestety. Ich strata.

  A któżby się odważył przetłumaczyć na zachodzie na przykład „Ziemię obiecaną” Reymonta? Kto by wydał na zachodzie książkę, która ukazuje żydów w pełnej krasie, czyli w pełni ich brzydoty moralnej, małości, prostactwa, chciwości i nowobogackich aspiracji?

  Poza tym, wielu naszych pisarzy mogłoby przyćmić zachodnich, gdyby byli znani i promowani. „Dwa teatry” Jerzego Szaniawskiego są jednym z najlepszych dzieł literatury światowej, choćby dlatego, że trudno jest zawrzeć tak wiele i tak głębokich treści, fundamentalnych prawd o życiu, w krótkich trzech aktach, choć właściwie nawet i jeden by wystarczył.

  Ponadto, umówmy się - kto, jacy pisarze, poeci, malarze, etc. są promowani na zachodzie, podobnie jak w Polsce, od czasów oświecenia? Jak im się dobrze przyjrzeć, to albo żydzi, albo masoni, albo wyznawcy różnych nurtów tzw. postępowych i ideologii, albo kombinacje powyższych. Kto dzisiaj czyta Kraszewskiego, czy jego dzieła są w ogóle wznawiane?
 • Autor
  dałem 5*

  polecam do przeczytania Janusza Bieszka "Słowiańscy królowie Lechii" - historia Słowiańszczyzny cofnięta aż do 15 000 lat przed ne.

  Dlatego nazywam chrześcijaństwo gangreną, bo jak gangrena zatruwa organizm i zabiera nam kończyny - tak żydowski bełkot zabrał nam duszę i pozbawił (przez stulecia działania chrześcijańskich nauczycieli i uczonych) nas naszych korzeni.

  Podbici przez Krzyżaków samo staliśmy się nowymi Krzyżakami i traktujemy to jako powód do dumy.

  Czas tzw Chrztu Polski, to czas zdrady i upadku a nie powód do chwały, zaś Mieszko I, to taki Bolek temtych czasów
 • @Zawisza Niebieski
  Za tę notkę masz Pan u mnie plus dodatni.
 • 5 +
  Świetna notka


  pozdrawiam
 • Polacy to najzdolniejszy narod swiata.
  Po co szukac sukcesow z przeszlosci jak mamy wspolczesne.Nie sukcesy w polityce i gadaniu ale konkretne , inzynierskie.Nie bede polskich nazwisk w amerykaskim przemysle wyliczal, opre sie tylko na mym rodzenstwie.Moja siostra,Elizabeth Brueckner, byla 2 lata dyrektorem konsorcjum naukowego USCAR, jadala sniadania w Bialym Domu.
  http://www.uscar.org/guest/index.php
  Oto wiadomosc , ze moja sistra zostaje zastapiona przez nastepna osobe, tez Polaka.
  https://www.theautochannel.com/articles/press/date/19981216/press001608.html
  Corka mej siostry,Sophia Brueckner, profesor od komputerow, wykladala na uniwersytetach w Japoni, wieloletni programista Google.
  http://www.sophiabrueckner.com/scifi.html
  Patenty mego brata Pawla Golab,inzyniera elektronika, szefa od zaplonu w Chrysler.
  https://patents.justia.com/inventor/pawel-j-golab
  Moj drugi brat Rafal Golab, inzynier mechanik i jego 16 letni syn Eric wystapili w filmie dokumentalnym o "zimnej fuzji".Oto zwiastun.Sa w 1:54 minucie.
  https://www.youtube.com/watch?v=oDuVm8JVqcc
  Eric konczy w tym roku studia na 2 fakultetach: matematyka i fizyka.
  Polskie geny.
 • @Krzysztof J. Wojtas 19:10:36
  Ja takze daje plus dodatni Zawiszy, zas ujemny dla puuuga,ktöremu polecam niesmialo blog " Rudaweb.Absurd oszukanego swiata".
 • @Madara 21:21:13
  Witamy po przerwie . Pozdrawiam.
 • @morgan 22:33:42
  Nie musisz mi tego bloga polecać bo go od dawna znam ,to miejsce bardziej dla wielbicieli dyrdymałów zalecanego tu wyżej Bieszka czy Szydłowskiego , liderów nowej wersji historii , w której nasi przodkowie mają kluczowy udział w każdej starożytnej kulturze
 • @puuuq 23:58:36
  Wy tam się raczej tą tematykę odpuście , zalecam zająć się wytłumaczeniem tego. : http://parezja.pl/kto-wspieral-hitlera-kosciol-czy-swiadkowie-jehowy/
 • @adevo 16:49:01
  Wielkie dzieki za wiadomosc o Terra Preta. Mam jeszcze z PRLu dyplom "Mistrz Ogrodnik Warzywnik".Na kursie uczono nas jak stosowac mielona kore sosnowa zamiast torfu, ktorego brakowalo w Polsce.W USA torfu nie brakuje( z Kanady) a w szklarniach stosuja maty z lup po orzechach kokosowych.W dawnych, polskich inspektach uzywano nawoz konski, sieczke ze slomy, kompost.Nieraz mi do glowy przychodzil pomysl aby mieszac wegiel drzewny z ziemia w ogrodzie bo torf, wiory drzewne , kora sosnowa gnija dosc szybko.To odkrycie Terra Preta musi byc stosunkowo nowe bo ja stary ogrodnik czytajacy wszystko na ten temat, bywalec sklepow ogrodniczych dowiedzialem sie o tym dzis od Pana. Ukryte na widoku! Ilez ja ton drzewa spalilem a mogbym uzyc to w ogrodzie w formie wegla drzewnego! Kiedys Henry Ford ubolewal ,ze palety drewniane, na ktorych przywozono do jego fabryki czasci do aut trzeba palic, marnowac. Wpadl na pomysl by z tych palet produkowac wegiel drzewny do gryli, produkowany do dzis: Kingsford.
  https://www.homedepot.com/p/Kingsford-18-6-lbs-Charcoal-Briquettes-2-Bag-4460031239/205796026
  Mniej wiecej objetosciowo tyle samo kosztuje torf:
  https://www.homedepot.com/p/3-cu-ft-Peat-Moss-3001-CFC003P/205883917
  Niestety torf znika po 1 sezonie a wegiel trwa setki jak nie tysiace lat.
  Kiedys jako dziecko pracujac z ojcem na ogrodkach dzialkowych zastanawialo mnie dlaczego niektorzy dzialkowicze sypali na ziemie sadze.Nic o sadzy w ksiazkach ogrodniczych nie bylo a jednak oni cos czuli.
  Tak czy owak dziekuje serdecznie za wzmianke o "terra preta". Zastosuje o ile mi kolana pozwola. Ostatnio cos sie psuja.
  film o terra preta:
  https://www.youtube.com/watch?v=vUAEa4ORAkY
 • @staszek kieliszek 03:28:55
  "Ukryte na widoku!"

  "Zastosuje o ile mi kolana pozwola. Ostatnio cos sie psuja."


  Tu na Forum Polaków czyli NEonie.24 swoje wpisy umieszcza także Szanowny Bloger Pasjonat Ruchu - to jeśli chodzi o ukryte widoki ;-)

  Serdecznie Pana pozdrawiam- tym razem zwłaszcza w dziedzinie Pańskich kolan.

  Ukłony
 • @ Autor
  Brawo!

  5*

  Pozdro!
 • @ Autor, All
  "...często długo czekamy, bo szef ma swego szefa i zanim trafi się odważny, by decyzję podjąć Polak już dawno o problemie zapomni."

  To prawda. Czasem z tego w korpo wychodzi niezły zamęt, bo szef szefów myśli, zwołuje zebrania, robi sympozja, idą środki na "kilometrówki" i diety, aspekty prawne i etyczne, rozważa się różne opcje, a problem już nie istnieje i jak się ci wszyscy zaangażowani o tym dowiadują to mają takie fajne miny ;-DDDDD

  Ale często jest też tak, że pieniądze za rozwiązanie problemu bierze kto inny, a Polak nawet nie wie co się stało, bo nawet o tym nie zdążył pomyśleć :-(
 • Przemysl naftowy.Pomysl mego prapradziadka.
  Mial majatki ziemskie.Przyszedl do niego jego owczarz z wiadomoscia ,ze czarne mazidlo co wychodzi z ziemi leczy owce z chorob skornych.Pradziad wzial probke i pojechal na uniwersytet we Lwowie by to przeanalizowac. Spotkanie z Lukasiewiczem, aptekarzem. Umowa gentelmenska z wlascicielem ziemi gdzie ropa wyplywala, Lukasiewiczem-aptekarzem i mym pradziadkiem, ktory finansowal pomysl. Stworzyli przemysl naftowy.Produkowali nafte, swiece, asphalt,smary, byli na wystawie swiatowej w Paryzu. 15 lat po ich pierwszym szybie Rockeffeler otwiera szyb w USA(po wybadaniu przez szpiegow i rozmowa z Lukasiewiczem we Wiedniu jak to sie robi). Moj pradziad bardziej lubial rolnictwo i sprzedal swe udzialy w tym interesie aczkolwiek gotowal ta rope poczatkowo, mial wybuchy w laboratorium i prawdopodobnie on zlecil slusarzowi zlutowac pierwsza lampe naftowa a nie Lukasiewicz.Trzecieski pochodzil ze starej polskiej szlachty i za komuny nalezalo wynalazek lampy naftowej przypisac komus z ludu, Lukasiwiczowi, ktory byl golodupiec.Z tad wiec jak ktos mowi o polskiej ropie to od zaraz ma w umysle nazwisko Lukasiewicz. Bylo inaczej.
 • @staszek kieliszek 06:21:16
  http://www.palacpolanka.pl/teofil-tytus-tomasz-trzecieski
 • @staszek kieliszek 06:21:16
  I dał się Pan wypchnąć z ojcowizny by służyć USraelowi.
  Przechlapane.
  Chyba czas się wyspowiadać.
 • @puuuq 17:33:52
  To nie do końca jest tak jak napisałeś, jest pewna ważna różnica. Tu warto porównać Irlandię z Polską. Irlandia miała swoich zakonników wychowanych w tamtejszej celtyckiej tradycji u nas po Bolesława Szczodrego, który jako pierwszy położył tak duzy nacisk na wychowanie własnych kadr zakładał klasztory mające być kuźnią kadr inni władcy Herman, Kazimiesz Mnich opierali się na kadrach wychowanych w klasztorach głównie Niemieckich, stąd niechęć Kościoła do wszystkiego co Polskie, stąd mity celtyckie zostały spisane, słowiańskie nie. Gal Anonim nie wychował się w polskiej chacie, Kadłubek to bajkopisarz, a Długosz, który trochę wiiedzy nam przekazał to już późny kronikarz. Drugie centrum słowiańszczyzny, Ruś tam władcami byli obcy Słowianom Waręgowie, ten lud wydał tylko Nestora.
 • Do @Zawisza Niebieski 15:58:45
  Słowianie ! Zawisza Niebieski pisze !
  Tylko, czy ktoś tych ludzi na zachodzie zna, kiedy większość anglików Hamleta, nie czytała? Chopin, Maria Curie to przecież francuzi :) Kopernik Niemiec :) KONIEC CYTATU.

  Zawisza Niebieski znasz słowo serwilizm ?
  to bezgraniczne i bezwarunkowe podporządkowanie się komuś lub czemuś; służalczość, uniżoność .to z ciebie wyłazi ten serwilizm no bo czy ktoś na zachodzie zna , człowieku miej trochę godności osobistej !

  skąd u ciebie tak uniżoność w stosunku do zachodu ? Ważne jest tylko by my Słowianie wiedzieli o swoim Kochanowskim, Reju ! a cy zachód wie czy nie wie to mnie to WALI !!!!

  UWAGA ! Maria Curie nazywała się Skłodowska !! zapamiętaj Zawisza !

  Co z tego ze Chopin jest na wpół francuzem ! ale muzykę swoją czerpał z kultury polskiej pełnymi garściami !


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @Andrzej Tokarski 18:40:06
  Patrzyłem w ksiągarni na tę książkę, tyle że wiedząc ile tak naprawdę wiemy o tamtych czasach, pisanie historii sprzed 15 000 to tylko fantastyka. O Mieszku zamierzam napisać stąd nie będę się wypowiadał, choć nie ciekawa to postać.
 • @staszek kieliszek 22:15:26
  Prawda, jesteśmy zdolni, mamy zdolną młodzież, tyle, że ci najzdolniejsi pracują dla dobra innych nacji, przykre to.
 • @morgan 22:33:42
  Widzi Pan, Panie Krzysztofe, by mieć serce po stronie Polski nie trzeba popierać przedstawiciela USraela na Polskę. Nie pierwszy to raz, że polskich patriotow różnią pomysły na ratowanie tego kraju z rąk hosztaplerów i zdrajców.
 • @Jasiek 03:50:40
  Tak to już niestety jest, Polacy coś wymyślą, patent kupią inni albo dadzą laboratorium by pomysł możnabyło urzeczywistnić a później to oni czerpią z tego korzyści. Jesteśmy wynalazcami światłowodu, niebieskiego lasera, grafenu, kamizelki kuloodpornej itd. i czy Polska z tych wynalazków korzysta?
 • @staszek kieliszek 06:24:51
  Trochę inną historię o Łukaszewiczu słyszałem, chodziło o to, czy z tej czarnej mazi nie da się wyprodukować płynu do napełniania kieliszków :)
 • @Krzysztof J. Wojtas 06:37:15
  Spowiadam sie. Ojcowizna byla upanstwawiana kilkakrotnie.Zabrali mlyn, stawy, ziemie i zostawili kilka ha wokolo domu(dworu).Pozniej w latach 60 tych uznali, ze moi przodkowie ukryli gdzies kilkaset ha i chcieli zabrac wszystko co jest jeszcze raz.Wypedzili by wiec 3 moje babcie, wdowy po 2 wojnie swiatowej na bruk.Moj ojciec, prawnik, walczyl wiele lat by ich nie wyrzucili.W koncu babcie zmarly i zostal dom wraz z kilkoma ha. Nikt w rodzinie tego nie chcial bo miejscowi kradli wszystko co zostalo. Zarli zielone jablka, zielone maliny, zielone pozeczki zanim to dojrzalo.Punktem honoru bylo ukrasc ze DWORU!Ta sama mentalnosc byla w lokalnych wladzach.Tak wiec w takiej sytuacji postanowilem oddac to dla dobroczynnej instytucji i wyjechac do USA.Teraz szukaja sobie historii w Dynowie.Nawet glaz narzutowy znalezli i na ogrodzie babc zrobili park miejski z dedykacja na glazie dla mojej rodziny.Nie ma co juz ukrasc.Oto park.
  https://www.dynow.pl/dla-turystow/wirtualny-spacer-po-dynowie/panorama-6/
 • @ele 07:47:45
  Nie zrozumiałeś mojego sarkazmu, "Kopernik Niemcem", kiedyś napisałem o tym notkę, Maria Skłodowska-Curie, nigdy z części Skłodowska nie zrezygnowała, Chopin francuzem to wszystko sarkazm sytuacyjny.

  Maria Skłodowska Curie całym swym życiem pokazywała, że jest Polką. Jeden z pierwiastków przez nią odkrytych nazywa się Polon. To ona darowała 1 g materiału promieniotwórczego dzięki czemu Polska (pod zaborami) jako jedno z pierwszych państw miała instytut badań nad promieniotwórczością. We mnie serwizmu ani tego jednego grama nie znajdziesz, nawet tyle co "kot napłakał", jak mawia nasz najdroższy podatnikowi "patryota", gdy mu za mało pieniędzy zaniosą.

  Ale w tobie pobrzmiewa zaściankowość "Ważne jest tylko by my Słowianie wiedzieli o swoim Kochanowskim, Reju ! a cy zachód wie czy nie wie to mnie to WALI !!!! " Nie, nie i jeszcze raz nie!!! Ważne jest byśmy tak promowali swoją kulturę, naukę, by każdy na świecie kto intelektualnie jest w stanie zrozumieć wiedział, że takie dzieło jak Treny powstało. Nakręcono film Braveheart, cały świat wie rycerzach okrągłego stołu, dlaczego nie wiedzą o Starej Baśni?

  Tak świat powinien wiedzieć, gdy przedstawię się Polakiem,słowianinem, że wywodzę się z narodu co światu dał Kopernika, Marię Skłodowską Curie, Chopina, nie powinienem im tego mówić, gdy się przedstawiam Polak, Słowianin, Katolik...imię i nazwisko. Dlaczego świat zna Joseph'a Conrada, a nie Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego herbu Nałęcz? Dlaczego przyjęcie angielskobrzmiącego nazwiska promowało jego literaturę? Dlaczego Maciej Słomczyński, piękne szlacheckie polskie nazwisko autor powieści, którą ja przeczytałem kilka razy przyjął nick Joe Alex? Bo Polaków to "waliło"? Dlaczego dziś, dzięki idiotim u władzy, i kretynowi, co nie odróżnia Wisły od Wełtawy i Dunaju od Dunajca Polaków na świecie bardziej promują słowa"polskie obozy zagłady", "szmalcownik"?

  Pracuję z różnymi zespołami firm zachodnich, w ciągu ostatniego pół roku trzykrotnie musiałem przy piwie w przyjacielskiej pogaduszce odpowiadać na pytanie o obozy zagłady w Polsce, ludziom nie nieprzyjaznym Polsce, ludziom co chcieli się o Polsce coś dowiedzieć, zweryfikować swą wiedzę, a wiedza ich niestety była taka, takie pytanie w pierwszej kolejności chcieli Polakowi zadać.

  Tak więc ja mówię "nie" zaściankowości, którą w sobie nosisz. Musimy się promować, musimy pokazywać, że też do świata coś sobą wnosimy, jesteśmy wartościowym nosicielem określenia Homo Sapiens Sapiens, albo człowiek Cro-Magnon. A nie proste "wali mnie".
 • @Zawisza Niebieski 07:47:01
  //stąd niechęć Kościoła do wszystkiego co Polskie //
  To jedynie Twoja opinia bo z realiami nie ma nic wspólnego .
  Czy Kościół w innych krajach też był niechętny do wszystkiego co np czeskie w Czechach czy norweskie w Norwegii?
  Zakonnicy w Irlandii nie tylko zachowali celtyckie mity ale niemal cały dorobek greckiej i rzymskiej literatury
  Finowie potrafili do XIX utrzymać jedynie w formie "mówionej" mityczną opowieść o dziejach świata i swoich , ta ich Kalevala ma podobno imponujący walor literacki czyli my na tym tle wyglądamy ubogo albo dlatego ,że nikomu się nie chciało zapisywać albo nie było czego zapisywać , chociaż z drugiej strony, wg mnie , zupełnie tragicznie jeszcze nie jest bo przecież zachowało się tych polskich legend całkiem sporo , nie wiem jak to wygląda w innych słowiańskich krajach ale jeśli jest podobnie do sytuacji w Polsce , t zn ,że ta słowiańska mitologia zawsze była uboższa , co siłą rzeczy , nie ma dzisiaj żadnego znaczenia bo dobrobyt i pozycja państw nie zależy od jakichś dawnych mitów lecz współczesnych wyzwań i radzeniem się z nimi .
 • @Zawisza Niebieski 07:49:51
  proszę przeczytać, oglądanie to już coś - ale trochę za mało :)

  Bieszk to historyk, więc postarał się w miarę możliwości o podparcie swoich też materiałami źródłowymi. Nie jest to łatwe, mając na uwadze 1000 lat niszczenia wszelkich śladów dawnego świata Słowian przez krzyżactwo wszelkich nacji (w tym naszej). Historia o posążku wrzuconym do wapna wymowna.

  Nie położę głowy za hipotezy Bieszka, ale warto się z nimi zapoznać. Dają do myślenia również analizy map Cesarstwa Rzymskiego - pod kątem gdzie sięgało, a gdzie nie zapuszczało swoich macek. Jeżeli ktoś myśli, że nie pchali się na Słowiańszczyznę, bo się bali duchów i nieprzebytych lasów - to może w to wierzyć.
  Możliwe i bardziej prawdopodobne jest jednak to, że Słowiańszczyzna była poza ich zasięgiem, była zbyt potężna - a to pośrednio wynika z lektury Bieszka. Dowodem może być na przykład szczególny hołd złożony jednemu z władców Lechii (nie Polski - nazwa "Polska" - to kolejne kłamstwo historyczne mające na celu zatarcie przeszłości i odcięcie od korzeni) przez cesarza Klaudiusza.

  Warto też pamiętać, że historia ostatniego tysiąclecia to nie radosny pochód chrześcijaństwa wśród ludu wdzięcznego za wybawienie z ciemnoty - tylko stulecia walki naszych przodków z rodzimymi zdrajcami-najeźdźcami ze znakiem krzyża. Tak naprawdę dominacja chrześcijaństwa to czas po zaborach - wcześniej różnie bywało, choć oczywiście KK zawsze starał się być przyssany do władzy.

  Warto też spojrzeć na postać króla Bolesława Wyklętego, zwanego Zapomnianym - którego wręcz usunięto z pocztu władców Polski, by zatrzeć ślady prób odbudowy wiary naszych przodków - przez żydowsko-krzyżową hołotę zwanej pogardliwie pogaństwem.

  Ja bym powiedział, że poganie czy niewierni, to ci co wyparli się swej wiary i tradycji na rzecz doraźnych korzyści wynikających z przyjęcia obcego zabobonu.

  jak to mawiano kiedyś: ludzie, myślcie, to nie boli. A jeżeli boli - to też myślcie
 • @Andrzej Tokarski 12:42:12
  /Bieszk to historyk //
  Od kiedy ?Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd i nie promować tu fantastów bo jest wystarczająco dużo "profesjonalnych " portali gdzie bzdury o lechickim imperium i innym tego typu dyrdymałom są popularyzowane , oczywiście ze szkodą dla nas samych bo na megalomanii to wyjdziemy jak Zabłocki na mydle , nie ma nic gorszego niż samemu zupełnie bezpodstawnie przypisywać sobie zasługi innych bo tylko przypomnę ,że w tej nowej , poprawionej przez sieciowych badaczy ,wersji naszej historii , nasi przodkowie mają największy udział w cywilizacyjnym postępie świata
 • @puuuq 13:22:03
  pan jak rozumiem z tych co siedzieli na gałęzi i dla żartu rzucali w siebie gównami - aż przyszli dobrzy misjonarze i zrobili z pana ludzi?

  nie żebym miał coś przeciwko pańskiej historii... na zdrowie - i - smacznego
 • @puuuq 11:52:27
  To wszystko wymaga głębszego tłumaczenia. Zacznę od Norweskiego, mitologia skandynawska została spisana, Norwegów jako państwo trudno rozważać w tym temacie, oni wyłonili się z Danii bardzo niedawno, w zakresie mitologii przedchrześcijańskiej należy ich traktować jak Duńczyków.
  Czesi najwcześniej weszli w układy państw tworzonych na wzorze średniowiecznym (w oparciu o chrześcijaństwo) Zanim powstała Polska w tych okolicach było już państwo Samona, Wielkomorawskie, chrześcijaństwo dwukrotnie zawitało na ziemiach Polski za sprawą Czech, raz po najeździe Świętopełka Wielkiego 880 rok, później za sprawą Dobrawy, żony Mieszka, tam też jako pierwsze umarły wierzenia przedchrześcijańskie . Wierzenia Słowianskie odtwarzamy poprzez analizę kultury, podań ludowych. Kopalnią wiedzy są tereny Białorusi oni będąc z dala od naszego katolicyzmu i prawosławia z Moskwy najdlużej zachowali wiarę przedchrześcijańską jako kulturę wsi. U nas to upadło w XVIII w. Ostatnim krzykiem ratowania tej wiedzy był romantyzm z Dziadami Mickiewicza w literaturze, niestety w tym czasie wiedza ta uległa mocnemu zanieczyszczeniu gdyż na wszystko patrzono z punktu widzenia i porównywania z mitologią grecką. Np Perun jest widziany jako grecki Zeus. Okres fascynacji naszą kulturą przedchrześcijańską wystąpił rownolegle o okresu fascynacji kulturą Grecji, czego wykwitem są ogrody Arkadii
 • @Andrzej Tokarski 12:42:12
  Czytałem inne prace, szczególnie Białczyńskiego, on zresztą na swym blogu publikował moje teksty.
  https://bialczynski.pl/2012/07/31/winicjusz-kossakowski-gdzie-podziali-sie-germanie/

  https://wolnemedia.net/gdzie-podziali-sie-germanie/

  Tekst pierwszy raz pojawił się na stronach I360, wtedy nz neon24 pisałem jako Farał.

  Ja to takich rozważań podchodz bardzo sceptycznie bo wiem na jak nikłych dowodach się opierają.
 • @Zawisza Niebieski 17:57:41
  "Ja to takich rozważań podchodz bardzo sceptycznie"

  na cytat odpowiadam cytatem:

  "Nie położę głowy za hipotezy Bieszka, ale warto się z nimi zapoznać."
 • @staszek kieliszek 08:51:49
  Nawet kosciol katolicki jest przeciw historii Dynowa. W prezbiterium kosciola byly herby fundatorow, powieszone wysoko w nawie prezbiterium. Jakies 6 herbow rodzin , ktore wykupily sobie ten zaszczyt 200 lat temu,lawki, stalle w prezbiterium tez maja te herby. W latach 90 tych te herby znikly ze scian i zostaly zamienione w malunki w stylu Picasso. Napisze e maila do proboszcza w Dynowie co zrobili z herbem mojej rodziny z kosciola z prezbiterium. To byla pokazna rzezba, jakies 1 m X 1m. Gips?, drzewo pomalowane? Komu to przeszkadzalo by usunac? Powiem wam teraz komu: Zlodziejom z Dynowa. Cale miasteczko Dynow to zlodzieje. Moga ubierac sie teraz w garnitury udajac urzednikow unijnych ale dalej to zlodzieje.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930