Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
513 postów 11633 komentarze

Zawisza

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Pogano- i Judeo- chrześcijanie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wiele osób czytających moje teksty drażni określenie poganochrześcijanie. Jednak jest to określenie naukowe i nie ma w nim żadnych negatywnych konotacji.

 „Poganin” dla wielu chrześcijan to określenie negatywne, bo tak zostało ukute. W początkowym okresie do chrześcijaństwa garnęli się ludzie biedni, niewolnicy i nic w tym dziwnego, cała nauka Jezusa kierowana była do warstw upośledzonych ówczesnej Judei. Nie oznacza to, że wśród chrześcijan nie było ludzi mądrych, czy też bogatych. Od samego początku elity chrześcijaństwa nie należały do ludzi ubogich. Weźmy choćby św. Pawła, który był zarówno człowiekiem wykształconym jak i zamożnym. Później również papieże, znani pisarze chrześcijańscy byli zarówno ludźmi wykształconymi jak i zamożnymi. Jednak problem niskiego ogólnie wykształcenia i statusu społecznego pierwszych chrześcijan podnosili krytycy chrześcijaństwa. Wiemy o tym choćby z „Przeciw Celsusowi” Orygenesa. Który przyznawał, że rzeczywiście wśród chrześcijan jest wielu ubogich, niewykształconych, lecz Bóg chrześcijan nie odwraca się od żadnego człowieka. Stąd też jakby w odwecie chrześcijanie używali względem wyznawców innych wiar (z wyjątkiem judaizmu) określenia „poganin”. Słowo to oznaczało mniej więcej „wieśniak”. I tak po dzień dzisiejszy słowo „poganin” dla wielu ludzi, którzy nie zadbali o swoją wiedzę religijną słowo to ma negatywny wydźwięk, podczas gdy oznacza on wyznawcę wielobóstwa. Dlatego dziś „neopogaństwo” nie ma żadnego negatywnego wydźwięku.

W Kościele Jezusowym dość wcześnie nastąpił podział. Sprawą sporną było to, wśród kogo można szerzyć chrześcijaństwo. Czy ma być to religia wyłącznie dla żydów – zdanie Patriarchatu w Jerozolimie i czy też można do niego przyjmować chrześcijan, szczególnie tych, którzy nie chcieli poddawać się rygorystycznym prawom żydowskim, jak obrzezanie, koszerność potraw, czy też nie spożywanie krwi zdanie gminy w Antiochii Syryjskiej w której między innymi nauki pobierał św. Paweł. Początkowo, dzięki mediacji Jakuba brata Jezusa  i Piotra [Dz 15, 1-35] konflikt zażegnano uznając, że chrześcijanie nawróceni z pogaństwa nie muszą poddawać się wszystkim zakazom obowiązującym żydów. Jednak nadal chrześcijanie wypełniający wszelkie obowiązki czuli się w bardziej prawdziwymi chrześcijanami. Co budziło nieufność między tymi dwoma grupami. Pisał o tym Paweł w swoich listach, gdy podkreślał pożytki z obrzezania [Rz 3,1), czy też karcił Piotra, który na widok wysłanników Jakuba popadł w taki strach, że odsunął się od wyznawców pochodzenia pogańskiego [Ga 2, 11-14].

Całkowite rozejście się tych dwóch odłamów nastąpiło po roku 134 (upadku powstania żydowskiego). Dzisiejsze chrześcijaństwo rozwinęło się z nurtu poganochrześcijańskiego. Jeden z odłamów judeochrześcijaństwa, Ebionici zdaniem wielu badaczy początków chrześcijaństwa to wymienieni w Koranie „dobrzy chrześcijanie”. Właśnie na ich nauce Mahomet oparł Islam, który tak jak i judeochrześcijanie uznaje Jezusa za proroka (ostatniego przed Mahometem).  Dla rozróżnienia tych dwóch odłamów w nauce przyjęto dwa pojęcia, judeochrześcijan, jako odłamu wymagającego spełniania wszelkich obowiązków obowiązujących w judaizmie i rozwijającego się wyłącznie wśród żydów i poganochrześcijan, jako chrześcijan nawróconych z religii politeistycznych. Takie, i żadne inne znaczenie mają te terminy.
_________
p.s. Ponieważ również nie raz spotykałem się ze stwierdzeniami wykazującymi, że źle pojmowany jest mój blog. Ja nie jestem głosicielem żadnej religii, nie obstaję za prawdziwością i prawdą przekazywaną przez jakąkolwiek z religii, każdej religii przyznam rację, tam gdzie moim zdaniem mówi prawdę. Prywatnie jestem katolikiem choć może lepiej pasowało by określenie chrześcijaninem wywodzącym się z katolicyzmu. Nie interesują mnie dzisiejsze objawienia, obwożenie ikon po kraju, przyozdabianie ikon koronkami, szatami itd.

Ja piszę o historii religii zarówno wywodzących się z chrześcijaństwa jak i przedchrześcijańskiej wiary i kultury ojców. Poszukuję elementów tych religii w dzisiejszej naszej wierze i kulturze okołoreligijnej.

Warto zadać sobie pytanie, czy nauka może iść w parze z wiarą? Odpowiedź moim, ale nie tylko moim zdaniem jest negatywna. Wiara i nauka są rozdzielne. Nauka określa to, co można pomierzyć, sprawdzić, poszukać w dawnych dokumentach. Wiara określa to, w co wierzymy. Nie mają one wspólnych podstaw ani narzędzi porównawczych.

„Walka z Kościołem” to termin ludzi, którzy w imię źle pojętego interesu Kościoła chronią kłamstwo i złych ludzi w łonie Kościoła. Kościół to ludzie, ludzie ze wszelkimi przywarami, grzechami, złymi i dobrymi uczynkami. Ostatnio ogromną cenę zapłacił Kościół za tych "pseudo obrońców Kościoła", którzy w imię źle pojętego interesu Kościoła, terminem „walka z Kościołem” chronili pedofilów w sutannach. Na każdej mszy modlimy się: "Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem..." Jesteśmy grzeszni a grzech należy zwalczać a nie ukrywać. Kościół prawdy się nie boi, Kościół boi się głupoty jego członków, choćby najwyższe stanowiska w nim pełnili.

Prawa autorskie: Jestem autorem tekstu i zdjęcia.

KOMENTARZE

 • POJĘCIA
  //
  Nie interesują mnie dzisiejsze objawienia, obwożenie ikon po kraju, przyozdabianie ikon koronkami, szatami itd.

  Ja piszę o historii religii zarówno wywodzących się z chrześcijaństwa jak i przedchrześcijańskiej wiary i kultury ojców. Poszukuję elementów tych religii w dzisiejszej naszej wierze i kulturze okołoreligijnej.
  //

  Ważne, by słów- pojęć nie używać jako zaklęć służących do stygmatyzowania.
 • @
  warto tu dodać ,że żadna z tych grup nie wzięła udziału w żydowskim powstaniu , zakończonym zburzeniem świątyni i upadkiem Masady , co mogło jedynie pogłębić niechęć ortodoksyjnych żydów do swych rodaków o innych "odcieniach wiary", wszak gdy chodzi o wolność kraju należałoby bez względu na wyznanie podjąć walkę , chyba najbardziej przekonali się o tym wówczas saduceusze, którzy pomimo kolaboracji nie zdołali przetrwać
 • @Naftali 13:43:19
  Dwa słowa, no może parę więcej do Naftalego!
  Potrafię wiele zrozumieć, w wielu sprawach mam swoje zdanie.
  Jednego jednak nie mogę zrozumieć- dlaczego, nie będąc Katolikiem, wciąż zajmujesz się tylko katolicyzmem, jakbyś nie potrafił żyć na swoim gruncie.

  //Którzy na tym zbijają kapitał, promują siebie i oczerniają innych.//

  Nie żartuj człowieku- nie kłam- przecież tyle krzywdy co Ty uczyniłeś dla mnie, to tu na blogu nikt mi nie uczynił.

  //Manipulacja przybrała już bardzo wymierne formy a wpajane kłamstwo przynosi owoc nienawisci.//- CZY O TEJ NIENAWIŚCI MÓWISZ?- czy o tym oczernianiu, ośmieszaniu, posyłaniu mnie do piekła, do królestwa szatana- CZY O TEJ NIENAWIŚCI, A DODAM- PODŁOŚCI- MÓWISZ?.

  CZY Z TWOICH UST KTOŚ USŁYSZAŁ SŁOWO "PRZEPRASZAM?"

  //Którzy na tym zbijają kapitał, promują siebie i oczerniają innych//

  CZY MÓWISZ TERAZ O TYM, JAK TY PONIŻASZ I OCZERNIASZ INNYCH?

  //Dziś jest taka sytuacja, którą wykreowali ci ludzie, że każdy kto w jakiś sposób nie zgadza się z fałszerstwem nauki biblijnej, z fałszywymi dogmatami, z symonią, z kłamstwem, z pedofilją, ze złodziejstwem, z oszustwem, pomówieniem i wieloma innymi tego typu rzeczami jest obwoływany wrogiem kościoła i tym kto z tym kościołem walczy.//

  No, A JESTEŚ PRZYJACIELEM?- POWIEM INACZEJ- CZY POTRAFISZ BYĆ NEUTRALNY I RACZEJ ZAJĄĆ SIĘ POWAŻNYMI BŁĘDAMI W TWOJEJ ORGANIZACJI, W TWOJEJ NAUCE.

  BO RZECZOWĄ ROZMOWĘ I PRZY TYM SZCZERĄ JA ROZUMIEM W TEN SPOSÓB:

  WIERZYMY W JEDNEGO BOGA, MAMY WSPÓLNY CEL, A WIĘC PÓJŚCIE BOŻĄ DROGĄ- WSPÓLNE DOBRO etc. WIĘC ZACZYNAMY ROZMOWĘ. I MÓWIMY O SWOICH BŁĘDACH LUB NIEDOCIĄGNIĘCIACH- ŚJ TEZ OTWARCIE MÓWI, A CO ZŁE RÓWNIEŻ PROSTUJE I NIE PIERZE CUDZYCH UBRAŃ W CUDZYM DOMU, ALE KAŻDY PIERZE SWOJE U SIEBIE, ŻEBY ZNÓW SIĘ SPOTKAĆ I POWIEDZIEĆ SOBIE NAWZAJEM O ILE JESTEŚMY LEPSI. POWIEDZ NAFTALI, CO SPROSTOWAŁEŚ PO poznaniu niektórych spraw? CZY SPROSTOWAŁEŚ NAUKĘ O JEZUSIE CHRYSTUSIE I NAUKĘ O ANIOŁACH?- CZY SPRZECIWIŁEŚ SIĘ NA PRZEKRĘTY W BNŚ?- nie?- no to dlaczego chcesz naprawiać katolicyzm?

  PRZECIEŻ NIKT TEGO OD CIEBIE NIE OCZEKUJE- POWTÓRZĘ- CHYBA JUŻ DZIESIĄTY RAZ- DAMY SOBIE RADĘ BEZ CIEBIE.
  MÓWISZ, ŻE NIE WALCZYSZ Z KRZYŻEM?- no to przeczytaj:

  //Jinksa, który za swoje słowa został jeszcze wypromowany i wraz ze swoim szambem wisi pod krzyżem, którego jest obrońcą a o którym ie ma zielonego pojącia skąd pochodzi i co znaczy.//

  ALE DLA NAS JEST WAŻNE TO, CO KRZYŻ ZNACZY DLA NAS, A NIE TO CO ZNACZY DLA CIEBIE. NIE MUSISZ NAM TWORZYĆ HISTORII, ZNAMY HISTORIĘ, JINKS TEZ JA Z PEWNOŚCIĄ ZNA, ALE DLA NAS JEST WAŻNA ISTOTA KRZYŻA, RÓWNIEŻ CZYTANA W ZNAKU- SYMBOLU- A O TYM TO WŁAŚNIE TY NIE MASZ ZIELONEGO POJĘCIA, bo gdybyś miał, to nie raniłbyś ludzi....I TEGO WSZYSTKIEGO ZROZUMIEĆ NIE POTRAFIĘ- MYŚLISZ PEWNO, ŻE WYKONUJESZ BOŻE DZIEŁO- MYŚLĘ ZUPEŁNIE ODWROTNIE i jeśli chodzi o wiarę, to wydaje mi się, że jesteś daleko, bo nawet Ewangelii nie głosisz...a przy tym jesteś pełen zawziętości i nienawiści...
 • @brook 12:55:45
  Dlatego wszelkie pojęcia należy definiować. Ja te pojęcia już kilka razy definiowałem ale widzę, że wielu nie widzi prawidłowego ich znaczenia. Pojęć nie można stosować do potępiania jakiejkolwiek grupy.
 • @Naftali 13:35:56
  Chyba nie do końca zrozumiałeś przesłanie mojego tekstu. Jak najbardziej zgodzę się z tobą, że dzisiejszy katolicyzm, czy prawosławie niesie w sobie wiele z elementów dawnych religii umieszczając je w mało istotnej otoczce kulturowej. Nawet najbliższe, najważniejsze święta dla chrześcijaństwa są tymi elementami upakowane. Palemka, jajko którego rozumienie jako odnowa życia sięga aż neolitu. Jednak najważniejsze elementy jak liturgia są czyste. Tam nie znajdziesz elementów pozachrześcijańskich. Reszta tp nic nie znacząca otoczka.
  Co więcej, właśnie zbieram się do tekstu w którym pokażę jak powstawała Biblia (głównie Nowy Testament) ile przeinaczeń zawiera, jak wiele rzeczy nie przekazuje, jak te elementy powstawały. Oczywiście tym samym procesom przeinaczania podlegał również Stary Testament, jeszcze mocniej obciążony, bo księgi w nim zawarte powstały dawniej na długo zanim zostały spisane. Pamiętaj jednak jedno, gdyby Kościół nie szedł na te ustępstwa, dziś byłbyś Świadkiem Słońca Niezwyciężonego, twierdząc, że w środku reaktora jakim jest słońce mieszka Bóg i przesyła na ziemię życiodajną energię.
 • @puuuq 13:40:30
  Tak, chrześcijanie nie brali udziału w powstaniu roku 70. O ile poganochrześcijan to nie dotyczyło, oni głównie mieszkali w miastach imperium poza Judeą, o tyle judeochrześcijanie uciekli najprawdopodobniej do Pelii. Rozdział dwóch gałęzi chrześcijaństwa nastąpił jednak dopiero po drugim powstaniu, Bar-Kochby ok roku 132-135. Judeochrześcijaństwo stało się nieznaczące wobec rosnącego w całym imperium poganochrześcijaństwa.
 • @Zawisza Niebieski 15:55:01
  wydaje się ,że określanie Ebionitów judeochrześcijanami jest nawet jakimś nadużyciem , z pewnością oni sami z takich się nie uważali , pozostaje niewiadomą , kim dla nich był Jezus , nie można wykluczyć ,że jeśli był pretendentem do tronu Izraela czyli oczekiwanym mesjaszem , a jednak zginął i wolności tym samym nie udało się odzyskać , to póżniejsza wysoka pozycja Jakuba musi właściwie wskazywać ,że rodzina Jezusa partycypowała do udziału w najwyższych kręgach żydowskiej władzy , także tragiczna śmierć Jakuba na to wskazuje , w rywalizacji o wpływy na takim poziomie zabójstwo nie jest niczym wyjątkowym , poza tym tu trzeba pamiętać ,że to co dla nas dzisiaj wydaje się jedynie jakimiś religijnymi sporami wówczas było zwyczajnym elementem polityki

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930